Odwrócony drenaż mózgów, wykształceni Polacy wracają do ojczyzny - pisze Euronews.com. Jak dodaje portal, nie powinno to dziwić, ponieważ do końca dekady Polska ma dogonić Wielką Brytania pod względem PKB na osobę. A kraj, w szczególności Warszawa, staje się ważnym miejscem na ekonomicznej mapie i takie firmy jak Microsoft, Google czi Nvidia do inwestycji zachęcają niskie koszty pracy i życia oraz wyedukowani pracownicy.
Wszystkie powyższe firmy zainwestowały miliony euro w centrum stolicy. Między innymi dzięki temu według danych Światowej Organizacji Handlu Polska wyprzedziła pod względem świadczonych usług online takie kraje jak Chiny, Indie czy Brazylię.
Do kraju wracają nie tylko emigranci, ale też ich potomkowie, jak Monica Wojciechowska, która urodziła się w New Jersey. Pięć lat temu przyjechała na obóz programistyczny i została do dziś. Jak zauważa, w USA wszystko kręci się wokół pracy, a w Polsce mogła złapać większy work-life balance. Jej zdaniem Polacy mają więcej hobby poza pracą i poświęcają więcej czasu rodzinie.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Ponadto zarobki programistów zrównują się z globalnymi stawkami. Wojciechowska mówi, że wciąż nie jest to poziom Doliny Krzemowej, ale to jeden z lepiej opłacanych zawodów w kraju, a koszty życia są znacznie niższe niż w Stanach.
Do kraju wróciła też Agnieszka Sobczak. Z Polski wyjechała na Erasmusa do Hiszpanii w pogoni za bardziej słonecznym miejscem do życia. Potem mieszkała jeszcze w Budapeszcie, Mediolanie, na Malcie i w Granadzie. Ostatecznie uznała jednak, że komfort życia jest większy w Polsce, do której wróciła - powiedziala Euronews.com.
Z kolei Jan Stojny wrócił po frustrujących doświadczeniach z mieszkalnictwem i ochroną zdrowia za granicą. Polskie mieszkania docenia jako nowoczesne i... ciepłe. Zwraca uwagę, że w Warszawie wszyscy mówią po angielsku, a opieka zdrowotna jest bardzo dobra.
Zarobki w branży IT rzeczywiście ciągle rosną. W branży ponadto potrzeba ciągle specjalistów, szczególnie z kilkuletnim doświadczeniem. W 2020 roku do juniorów skierowane było tylko 12 proc. ofert pracy.
Polacy wciąż jednak chcą wejść w tę branżę. Z rankingu zapytań w Google dot. frazy "Jak zostać xxx" wynika, że najczęściej wyszukiwanym zawodem był software developer.
***
Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.