Programiści wracają do kraju. Branża IT kusi zarobkami, a Polska niskimi kosztami życia

Polska staje się znów atrakcyjna dla rodaków, którzy emigrowali i zostali programistami. Zarobki są na tyle duże, że przy kosztach życia w kraju okazuje się to opłacać. Przemawiają za tym też względy kulturowe.

Odwrócony drenaż mózgów, wykształceni Polacy wracają do ojczyzny - pisze Euronews.com. Jak dodaje portal, nie powinno to dziwić, ponieważ do końca dekady Polska ma dogonić Wielką Brytania pod względem PKB na osobę. A kraj, w szczególności Warszawa, staje się ważnym miejscem na ekonomicznej mapie i takie firmy jak Microsoft, Google czi Nvidia do inwestycji zachęcają niskie koszty pracy i życia oraz wyedukowani pracownicy. 

Wszystkie powyższe firmy zainwestowały miliony euro w centrum stolicy. Między innymi dzięki temu według danych Światowej Organizacji Handlu Polska wyprzedziła pod względem świadczonych usług online takie kraje jak Chiny, Indie czy Brazylię.

Zobacz wideo Chcesz zacząć przygodę z programowaniem? Te aplikacje mogą być pomocne

Programiści wracają do kraju

Do kraju wracają nie tylko emigranci, ale też ich potomkowie, jak Monica Wojciechowska, która urodziła się w New Jersey. Pięć lat temu przyjechała na obóz programistyczny i została do dziś. Jak zauważa, w USA wszystko kręci się wokół pracy, a w Polsce mogła złapać większy work-life balance. Jej zdaniem Polacy mają więcej hobby poza pracą i poświęcają więcej czasu rodzinie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto zarobki programistów zrównują się z globalnymi stawkami. Wojciechowska mówi, że wciąż nie jest to poziom Doliny Krzemowej, ale to jeden z lepiej opłacanych zawodów w kraju, a koszty życia są znacznie niższe niż w Stanach. 

Do kraju wróciła też Agnieszka Sobczak. Z Polski wyjechała na Erasmusa do Hiszpanii w pogoni za bardziej słonecznym miejscem do życia. Potem mieszkała jeszcze w Budapeszcie, Mediolanie, na Malcie i w Granadzie. Ostatecznie uznała jednak, że komfort życia jest większy w Polsce, do której wróciła - powiedziala Euronews.com.

Z kolei Jan Stojny wrócił po frustrujących doświadczeniach z mieszkalnictwem i ochroną zdrowia za granicą. Polskie mieszkania docenia jako nowoczesne i... ciepłe. Zwraca uwagę, że w Warszawie wszyscy mówią po angielsku, a opieka zdrowotna jest bardzo dobra. 

Jasna przyszłość branży IT

Zarobki w branży IT rzeczywiście ciągle rosną. W branży ponadto potrzeba ciągle specjalistów, szczególnie z kilkuletnim doświadczeniem. W 2020 roku do juniorów skierowane było tylko 12 proc. ofert pracy. 

Polacy wciąż jednak chcą wejść w tę branżę. Z rankingu zapytań w Google dot. frazy "Jak zostać xxx" wynika, że najczęściej wyszukiwanym zawodem był software developer. 

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Więcej o: