Grupa Żywiec chce zamknąć Browar Leżajsk. Burmistrz miasta: "Kategoryczny sprzeciw"

Grupa Żywiec ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce. Firma planuje skoncentrować przyszłe inwestycje w sieci czterech browarów i zakończyć w czerwcu produkcję w Browarze Leżajsk. Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach. Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański wyraził sprzeciw wobec tej decyzji.

- Decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku - powiedział Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec w komunikacie.

- Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana, którą ogłaszamy, jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość - dodał.

Browar Leżajsk zostanie zamknięty. Co z pracownikami? Grupa Żywiec: Będziemy prowadzić dialog ze związkami zawodowymi

Grupa Żywiec ogłosiła we wtorek zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce. Jak wyjaśniono w komunikacie, w ciągu kolejnych 3 lat firma planuje zainwestować około 200 mln zł rocznie w browarach w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie, aby "zbudować nowoczesny, zaawansowany technologicznie i elastyczny łańcuch dostaw". Podkreślono, że inwestycje te będą wspierać transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma wyjaśnia, że zakończy produkcję w Browarze Leżajsk w czerwcu 2023 roku. Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach.

"Grupa Żywiec dostrzega potencjał wzrostu wartości rynku w Polsce i jest zdeterminowana, by osiągnąć pozycję wiodącej firmy piwowarskiej" - czytamy. Skupienie produkcji w sieci zakładów opartej o cztery browary "umożliwi najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych. Zapewni to firmie konkurencyjną pozycję na dynamicznym rynku piwa" - podkreślono.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Naszym najważniejszym priorytetem jest teraz zapewnienie jak najlepszego wsparcia dla pracowników Browaru Leżajsk. Będziemy prowadzić dialog ze związkami zawodowymi, aby stworzyć właściwe programy, które pomogą pracownikom przejść przez ten trudny czas - powiedział Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec.

Grupa Żywiec należy do Grupy Heineken, która posiada 99,11 proc. udziałów. Browar Leżajsk zatrudnia 103 osoby. W 2021 roku uwarzył około 800 tysięcy hektolitrów piwa.

Grupa Żywiec chce zamknąć Browar Leżajsk. Burmistrz Ireneusz Stefański wyraził "kategoryczny sprzeciw i protest"

Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański wyraził sprzeciw wobec tej decyzji. "Przed chwilą przedstawiciele Grupy Żywiec S.A. poinformowali mnie o zamiarze zakończenia działalności browaru z końcem czerwca 2023 roku. W imieniu społeczności Leżajska wyrażam kategoryczny sprzeciw i protest związany z podjętą przez zarząd spółki decyzją. W pełni solidaryzuję się w tej sprawie ze związkami zawodowymi i pracownikami leżajskiego browaru" - napisał na Facebooku.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: