Bon Turystyczny. Kończy się czas na skorzystanie ze świadczenia. W puli wciąż kilkaset milionów złotych

Bon Turystyczny można wykorzystać tylko do końca marca 2023 roku. Większość uprawnionych skorzystało już ze świadczenia, ale w puli wciąż jest kilkaset milionów złotych.

"Według danych na 31 grudnia 2022 r. uprawnionych do Bonu Turystycznego było ok. 4,5 mln osób. W systemie widniało natomiast ok. 3,9 mln aktywnych bonów, przy czym wykorzystanych bonów było 92 proc., (czyli 3,6 mln)" - informuje ZUS.

Jak wylicza ZUS, całkowicie wykorzystano 2,7 mln bonów, częściowo - 821,6 tys. Na koniec 2022 roku wciąż pozostawało 8 proc. niewykorzystanych aktywnych bonów (301 tys.). Ich łączna wartość to 392,7 mln zł.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Bon Turystyczny tylko do końca marca

Początkowy termin wykorzystania bonu przypadał na 30 września 2022 roku. Ostatecznie został on przełożony na 31 marca 2023. Jest to ostateczny termin na wykorzystanie tego dodatku. Ważne jest także to, że data dotyczy samej zapłaty za konkretne usługi, nie zaś terminu ich realizacji.

Bon Turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Na każde dziecko przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak otrzymać Bon Turystyczny? 

Bon Turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest on generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który jest wysyłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Trzeba go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie należy wybrać zakładkę "Ogólny", przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a potem do "Mój bon". Konieczne jest uzupełnienie aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego.

Prawie 30 tys. podmiotów skorzystało z Bonu Turystycznego

"W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi Bonu Turystycznego zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów turystycznych. W kolejnych miesiącach przybywało rejestracji podmiotów, a 31 grudnia 2022 r. w systemie do obsługi Bonu widniało 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych. Najwięcej takich przedsiębiorców przybyło w trzecim kwartale 2021 r. Od początku działania programu najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwach: pomorskim (6,3 tys.) i małopolskim (5,6 tys.). Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie (5,2 tys.)." - informuje ZUS. 

Więcej o: