Ulga na termomodernizację 2023. Niewielu może z niej skorzystać, a zyskać można ponad 50 tys. złotych

Właściciele oraz współwłaściciele domów wolnostojących są uprawnieni do ulgi termomodernizacyjnej podczas rozliczenia podatku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać i ile wynosi?

Właściciele domów jednorodzinnych mogą wiele zyskać, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej w tym roku. Mogą z niej skorzystać trzy grupy podatników. Kwota ulgi może wynieść ponad 50 tys. złotych. Do kogo jest skierowana? 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać?

Ten rodzaj ulgi jest skierowany do podatników, którzy rozliczają się na ogólnych zasadach wg. stawek 12 proc. i 32 proc. na deklaracjach PIT-36 oraz PIT-37. Mogą z niej korzystać też przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani w sposób liniowy według stawki 19 proc. na deklaracji PIT-36L - czytamy na stronie Programu "Czyste Powietrze". Zyskają również ci, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na deklaracji PIT-28. Muszą oni jednak być właścicielami albo współwłaścicielami domów jednorodzinnych, w których realizują przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Jeśli jednak skorzystali z innej formy pomocy związanej z termomodernizacją, nie są uprawnieni do ulgi.

Ulga termomodernizacyjna. Co właściciel może odliczyć?

Ulga dotyczy ocieplenia domów czy wymiany kotła, które mają się przyczynić do ograniczenia zanieczyszczeń oraz zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego. Dzięki przeprowadzonemu ulepszeniu powinny się zmniejszyć straty energii. Odliczyć możemy koszty związane z zakupem niezbędnych materiałów, urządzeń oraz niezbędnych usług. Szczegóły są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.

Aby skorzystać z odliczenia, wydatki dotyczące prowadzonych przedsięwzięć powinny się zakończyć w terminie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. W bieżącym roku maksymalne odliczenie wynosi 53 tys. złotych. Aby z niego skorzystać, należy złożyć odpowiednie dokumenty - przede wszystkim faktury i rachunki. Ulga zostanie odliczona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wykonano prace. Należy też pamiętać o przeprowadzeniu audytu energetycznego - przed wykonaniem planowych prac.

Więcej o: