Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić do podatku przy rozliczeniu PIT za 2022 rok

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że w związku z rozliczeniem podatku za 2022 rok aż 1,2 mln Polaków będzie musiało liczyć się z dopłatami. Te dotkną między innymi najlepiej zarabiających obywateli, czy tych posiadających kilka źródeł dochodów.

Jak co roku przy rozliczeniu PIT część podatników będzie musiała zmierzyć się z czekającymi ich dopłatami. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2023 roku będzie to 1,2 mln Polaków - jest to liczba mniejsza w porównaniu do poprzednich lat. Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej wiceminister Artur Soboń podkreślił, że w 2021 roku dopłat musiało dokonać 2 mln podatników.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić skarbówce. Dlaczego?

Polacy będą musieli dopłacić brakujący podatek głównie za sprawą kilkukrotnie wprowadzanych w ubiegłym roku zmian podatkowych. Jak podaje portal prawo.pl, konieczność dopłaty podatku wynika m.in. z wprowadzonego w życie 8 stycznia 2022 r. rozporządzenia.  Zawarto w nim zasadę, zgodnie z którą zaliczkę na podatek należy obliczyć dwukrotnie. Pierwszy raz według nowych zasad oraz drugi raz na zasadach obowiązujących jeszcze do 31 grudnia 2021 r. Następnie należy odprowadzić niższą zaliczkę. Różnica, która pojawiła się między zaliczką niższą a wyższą, zostanie pobrana i odprowadzona. Stanie się tak w ciągu roku podatkowego lub w rozliczeniu rocznym. 

Oprócz tego doszło do zmian takich, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego do 30 tys. zł, czy podwyższenie progu podatkowego, powyżej którego dochody są objęte 32-proc. podatkiem. Dodatkowo w lipcu 2022 r. do 12 proc. obniżono dolną stawkę podatkową. 

Wiceminister finansów podkreślił na konferencji prasowej 9 lutego, że gdyby nie wprowadzone zmiany liczba podatników muszących dopłacić do podatku "byłaby znacznie większa". Większe byłyby także kwoty samej dopłaty

Kto będzie musiał dopłacić do podatku?

Portal businessinsider.com.pl podaje, że z koniecznością dopłaty będą musieli liczyć się przede wszystkim najlepiej zarabiający mieszkańcy, czyli tacy, których wynagrodzenie wynosi minimum 16 tys. 300 zł brutto. Ponadto zdaniem wiceministra Artura Sobonia "zagrożeni" mogą być także podatnicy, którzy posiadali kilka różnych źródeł dochodu i przekroczyli próg 120 tys. zł, czyli objęła ich 32 proc. stawka podatkowa. Oprócz tego obowiązek dopłaty może dotknąć osoby, których firmy do połowy 2022 r. potrącały zaliczki na PIT według zasad obowiązujących jeszcze w 2021 r.

Doradczyni podatkowa Joanna Narkiewicz-Tarłowska podkreśliła w rozmowie z "Business Insiderem", że z koniecznością dopłaty powinni liczyć się także "zleceniobiorcy, członkowie zarządu wynagradzani na podstawie odpowiedniej uchwały czy też osoby uzyskujące dochody z zagranicznej umowy o pracę, którzy wpadną w 2022 r. w 32 proc. stawkę PIT".

Więcej o: