Można już rozliczać PIT za 2022 rok. Ale strona nie pozwala. Problemy m.in. z logowaniem

Ruszyło rozliczanie PIT za 2022 rok. Niektórzy użytkownicy w pierwszych godzinach mogli mieć problem z zalogowaniem się i skorzystaniem z usługi e-Urząd Skarbowy. "Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy" - informowało Ministerstwo Finansów. Przed godz. 11 problemy ze stroną powróciły.

Przed godziną 11 znów pojawiły się problemy z działaniem e-Urzędu Skarbowego. "Możliwe utrudnienia w działaniu usługi Twój e-PIT. Przepraszamy i zapraszamy już wkrótce" - widnieje na stronie urzędu po próbie skorzystania z usługi. 

***

W środę 15 lutego o północy rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. Potrwa do 2 maja.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Można się zalogować poprzez Profil Zaufany (PZ), e-Dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo podając dane podatkowe.

e-Urząd Skarbowy. Są utrudnienia

Ministerstwo Finansów poinformowało w nocy, że w e-Urzędzie Skarbowym mogą występować utrudnienia. "Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia" - poinformowało ministerstwo.

W ramach usługi e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe:

  • PIT-37 i PIT-38 (najczęściej wypełniane);
  • PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej;
  • oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego;
  • nowość - oświadczenie PIT-DZ, czyli informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r. do 2 maja br., to zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Nie dotyczy to zeznań PIT-28 i PIT-36, które w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Szybszy zwrot nadpłaty podatku

Warto pamiętać, że podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. "W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - przypomina resort finansów.

Więcej o: