Czy emeryci muszą składać PIT do urzędu skarbowego? [PIT-40A, PIT-11, PIT-11A]

Trwa rozliczenie PIT-ów za 2022 r. Czy emeryci muszą składać deklaracje PIT do urzędu skarbowego? Odpowiadamy.

15 lutego o północy rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. Swoje deklaracje podatkowe można składać do 2 maja.

ZUS, KRUS i inne organy, w zależności od rodzaju świadczenia oraz okresu jego otrzymywania, wystawiają emerytom różne formularze, w tym:

  • PIT-40A - roczne rozliczenie przychodu i obliczenie podatku dla osób, które pobierają emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną;
  • PIT-11A - czyli informację o dochodach otrzymanych od organu rentowego: emeryturach, rentach, zaliczkach oraz składkach zdrowotnych płaconych przez organ rentowy do NFZ. Z rozliczenia tego często wynika kwota nadpłaty;
  • PIT-11 - przeznaczony dla osób otrzymujących świadczenia po osobie zmarłej.
Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Czy emeryt musi składać PIT do urzędu skarbowego?

Emeryci, którzy dostali tylko PIT-40A, nie muszą robić nic więcej - ich podatek został już całkowicie rozliczony. Jeśli jednak chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE), powinni złożyć jeszcze PIT-37.

W przypadku PIT-11A i PIT-11 też nie trzeba nic robić. W usłudze Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy) przygotowane zostanie zeznanie PIT-37, które na koniec okresu rozliczeń zostanie automatycznie zaakceptowane przez urząd skarbowy.

Emeryci, którzy chcą: rozliczyć się z mężem lub żoną; jako osoby samotnie wychowujące dzieci; skorzystać z ulg; albo przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego; powinni złożyć formularz PIT-37 samodzielnie.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej informacji na temat rozliczenia emeryci mogą znaleźć w poradniku Ministerstwa Finansów pod TYM linkiem.

Więcej o: