KNF komentuje opinię rzecznika TSUE. "Dramatyczne konsekwencje dla stabilności rynku finansowego"

"Komisja Nadzoru Finansowego podtrzymuje w całości opinię wyrażoną przez przewodniczącego KNF przed TSUE w dniu 12 października 2022 r." - czytamy w komunikacie. To odpowiedź na opinię Rzecznika Generalnego TSUE ws. kredytów frankowych, według którego unijna dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie, aby frankowicze domagali się wynagrodzenia od banków za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy frankowej.

"Po zapoznaniu się z opinią Rzecznika Generalnego, nadzór finansowy podtrzymuje w całości opinię wyrażoną przez przewodniczącego KNF przed TSUE w dniu 12 października 2022 r." - czytamy w piątkowym komunikacie KNF, który jest odpowiedzią na czwartkową opinię Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie kredytów frankowych.

"Nie jest celem niniejszego komunikatu polemika ze stwierdzeniami zawartymi w opinii Rzecznika Generalnego, w szczególności odnoszącymi się do kwalifikowania rozliczenia z tytułu korzystania z kapitału jako źródła 'zysku' banku, ani uzasadniającymi proporcjonalność sankcji 'darmowego kredytu' odwołaniami do kredytu konsumenckiego, który różni się od kredytu hipotecznego zarówno parametrami ekonomicznymi, jak i unijnym oraz krajowym reżimem prawnym (przepisy o kredycie konsumenckim wprost przewidują sankcję 'darmowego kredytu', czego nie czynią przepisy o kredycie hipotecznym)" - podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego.

Banki tracą na giełdzie po opinii ws. franków Banki otrzymały cios po orzeczeniu ws. kredytów frankowych. Giełda już wie

Kredyty frankowe. KNF komentuje opinię Rzecznika Generalnego TSUE

Podkreślono również, że "niezależnie od dalszego rozwoju orzecznictwa sądów krajowych oraz unijnych, Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, tak jak dotychczas, będą w dalszym ciągu stać na straży wartości wskazanych w ustawowym mandacie nadzoru finansowego, dbając o prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, jego stabilność, bezpieczeństwo oraz przejrzystość i zaufanie do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów wszystkich jego uczestników".

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski w październiku 2022 roku przekonywał, że "zanegowanie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału prowadziłoby do istotnego zachwiania stabilności rynku finansowego, a w wysoce prawdopodobnym scenariuszu - w efekcie nawet do jego załamania". Koszty dla sektora bankowego szacował na ok. 100 mld zł.

"Pozbawienie banków możliwości żądania takiego rozliczenia - czyli przyznanie konsumentowi wieloletniego 'darmowego kredytu' - będzie miało dramatyczne konsekwencje z punktu widzenia wszystkich wartości, na straży których stoi nadzór finansowy - dla stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego, ale także dla jego transparentności, zaufania do niego oraz z punktu widzenia ochrony wszystkich jego uczestników" - czytamy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piątkowy komunikat KNF nawiązuje do opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. prawa do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy frankowej. Rzecznik Generalny TSUE poinformował, że według niego unijna dyrektywa 93/13 (ma chronić konsumentów przed nieuczciwymi warunkami w umowach) nie stoi na przeszkodzie, aby frankowicze domagali się takiego wynagrodzenia od banków. Powinny o tym decydować sądy krajowe.

Z kolei, według opinii rzecznika, bankom takie prawo nie przysługuje. "Przedsiębiorca nie może czerpać korzyści gospodarczych z sytuacji powstałej na skutek własnego bezprawnego działania" - napisał Rzecznik Generalny w swojej opinii. Więcej na ten temat piszemy w poniższym tekście:

Trybunał Sprawiedliwości UE Jest ważna opinia Rzecznika Generalnego TSUE ws. kredytów frankowych

ZBP: Opinia rzecznika TSUE nie jest wiążąca

Związek Banków Polskich zauważał natomiast, że opinia rzecznika, która jest korzystna dla frankowiczów i zła dla sektora bankowego, nie jest wiążąca. "Prawnie liczy się tylko to, co orzeknie TSUE (stanie się to zapewne w drugiej połowie br.). Niemniej często wyrok TSUE pokrywa się z tym, co wcześniej zaopiniuje rzecznik.

Z drugiej strony ZBP wskazuje w swoim komentarzu kilka przykładów, gdy TSUE orzekał inaczej, niż zaopiniował Rzecznik Generalny. Związek przypomina także, że opinia rzecznika nie oznacza, że frankowiczom należy się od banków dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, ale że ustalenie tego należy do sądu krajowego. Zwraca też uwagę, że rzecznik (co zrozumiałe, nie tego dotyczy sprawa) nie wypowiedział się o roszczeniu banku o waloryzację kapitału. Takie roszczenie uznał za zasadne Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 10 lutego br.

Franki szwajcarskie Ważny wyrok w głośnej sprawie frankowiczów. Dziubakowie wygrali z bankiem

Zobacz wideo Nadpłata czy zwrot? Skąd chaos w rozliczeniach podatkowych?
Więcej o: