Droga za setki milionów poprowadzi na razie donikąd. Ten fragment S19 ma być częścią Via Carpatia

Przejście graniczne w Kuźnicy zamknięto w 2021 roku. Ale to właśnie do niego prowadzić ma fragment drogi S19, którego budowa ruszy już wiosną.

Na wiosnę zaplanowana jest budowa pierwszego etapu trasy ekspresowej S19 łączącej Białystok z przejściem granicznym w Kuźnicy. Jesienią zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie pozostałych odcinków trasy. Jest tylko jeden problem. Od 2021 roku przejście w Kuźnicy jest zamknięte i nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarte.

Zobacz wideo Prof. Marek Belka gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (20.02)

S19. Ruszy budowa drogi prowadzącej na razie donikąd

Przez sytuację migracyjną na polsko-białoruskiej granicy, w szczególności z powodu incydentów związanych ze szturmowaniem płotów, Polska zawiesiła działanie przejścia - przypomina portalsamorzadowy.pl. 

Sceptycy spytają: czy nie warto zaczekać ze startem budowy drogi ekspresowej S19? Optymiści odpowiedzą na to z pewnością, że dzięki budowie drogi - nawet przy zamkniętym przejściu - możliwy jest dalszy rozwój infrastruktury regionu, a ponadto sytuacja za wschodnią granicą Polski w końcu się unormuje. 

Rosjanka otruła Ukrainkę. Kobieta przeżyła i opowiedziała, jak to się stało. 'Byłam w śpiączce 34 minuty' (Po lewej - Olga, po prawej - Wiktoria) Rosjanka otruła Ukrainkę, by ukraść dokumenty. Olga opowiada przerażającą historię

Inwestycja za 526 mln zł

Zgodę na budowę blisko 16-kilometrowego odcinka S19, łączącego przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy z węzłem drogowym Sokółka Północ, wydano w grudniu 2022 r. To niejedyny element inwestycji. Docelowo wybudowany ma zostać także parking na 800 tirów i 200 samochodów osobowych.

Tomasz Wróblewski, zastępca dyrektora GDDKiA w Białymstoku, szacował wartość umowy na 526 mln zł brutto. Inwestycja jest jedną z istotniejszych dla rządu.

- W 2024 roku będzie w pełni ukończona droga z polskich portów do granicy z Czechami - mówił w zeszłym roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Antony Blinken Wojna w Ukrainie. Antony Blinken: Chiny rozważają przekazanie broni Rosji

Via Carpatia. Jedna z najważniejszych tras w Europie

Jest jeszcze jeden powód, by fragment S19 jednak budować. Trasa jest bowiem częścią Via Carpati. A ta trasa jest ważnym korytarzem transportowym, łączącym północ i południe Europy. Ma ona około 700 km długości na terenie Polski, z czego 205 km jest już w eksploatacji, a 280 km w fazie realizacji.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, odcinek trasy via Carpatia Lublin - Białystok - Ełk zostanie wpisany do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Oznacza to, że cała trasa będzie stanowiła odcinek europejskiego szlaku prowadzącego z Helsinek aż na Cypr. 

Na wniosek Polski wprowadzono liczne zmiany w przebiegu sieci TEN-T w Polsce, obejmujące infrastrukturę drogową, kolejową, lotniczą oraz terminale intermodalne. Przede wszystkim utworzono nowy korytarz łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Egejskim, który został uzupełniony o odcinek Lublin - Białystok - Ełk. Ten trójmorski szlak w obecnym przebiegu biegnie z Tallinna/Helsinek aż do Limassol na Cyprze, a jego kluczowym elementem jest biegnący wzdłuż wschodniej granicy UE szlak Via Carpatia, którego główną osią w Polsce jest droga ekspresowa S19.

Pierwszy etap europejskiej sieci dróg TEN - T ma powstać do 2030 roku, a docelowy, kompleksowy model do 2050 roku.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Doga ekspresowa S 19 Lublin - Rzeszów Ostatni odcinek ekspresówki S19 gotowy. Rząd PiS nie ma czasu go otworzyć

Więcej o: