Jesteś właścicielem domu? Możesz zapłacić mniej za wymianę pieca, fotowoltaikę, a nawet kredyt

Jeżeli w 2023 roku planujesz budowę lub modernizację swojego domu musisz wiedzieć, że masz możliwość wnioskowania o dofinansowanie w wielu rządowych programach. Dzięki nim w ramach takich przedsięwzięć jak: wymiana pieca, montaż fotowoltaiki, czy zakup pompy ciepła przysługują ci dopłaty. Dowiedz się, z jakiego programu możesz skorzystać i ile dzięki niemu zaoszczędzisz.

W 2023 roku osoby, które planują budowę lub modernizację swojego domu, mogą liczyć na pochodzące z rządowych programów dofinansowanie. Dopłaty przysługują m.in. w ramach programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, czy Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Zobacz wideo Materiały budowlane drastycznie podrożały. Czy do wysokich cen musimy się przyzwyczaić? [Q&A]

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Jesteś właścicielem domu? Skorzystaj z dopłaty na wymianę źródła ciepła

Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę źródła ciepła na ekologiczne, a także przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a także do właścicieli wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dla podstawowego poziomu dofinansowania dotacje mogą wynieść do 66 tys. zł. Dla podwyższonego poziomu dofinansowania na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła kwota dopłaty może wynieść do 99 tys. zł, a dla najwyższego poziomu do 135 tys. zł. Poziomy dofinansowania uzależnione są od rocznego lub miesięcznego dochodu wnioskodawcy.

Pieniądze pochodzące z programu mogą być przeznaczone oprócz pieców i docieplenia także na okna lub drzwi balkonowe, okna połaciowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne, a także systemy montażowe. Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć specjalny wniosek na rządowej stronie czystepowietrze.gov.pl lub w formie papierowej do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych - program Mój Prąd

Program Mój Prąd dotyczy właścicieli istniejących już budynków mieszkalnych. Dzięki niemu mogą oni uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 do 10 kW. Dopłata może objąć także systemy zarządzania energią, które pomagają zmniejszyć jej zużycie.

Wysokość dofinansowania w przypadku programu Mój Prąd wynosi nie więcej niż 6 tys. zł przy zgłoszeniu tylko mikroinstalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku państwo gwarantuje dopłatę do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Jeżeli jednak zgłoszenie dotyczy instalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowym elementem magazynującym, wówczas dofinansowanie może wynieść nawet do 16 tys.

O dofinansowanie w programie starać mogą się osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną wyłącznie na własne potrzeby. Warunkiem jest także rozliczanie się w ramach net-billingu. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do 31 marca 2023 roku za pośrednictwem oficjalnej strony programu mojprad.gov.pl

Program Moje Ciepło - rząd zachęca do inwestycji w ekologiczne źródła ogrzewania

Program Moje Ciepło 2023 stanowi zachętę do inwestycji w ekologiczne źródła ogrzewania, dając możliwość częściowego pokrycia kosztów zakupu i montażu pompy ciepła przez państwo. O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne, czyli właściciele i współwłaściciele nowo wybudowanych, jednorodzinnych budynków. Warunkiem jest podwyższony standard energetyczny domu. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną musi wynosić maksymalnie 55 kilowatogodzin.

Warunkiem otrzymania dopłaty jest także zakup i montaż w domu takiego urządzenia. Ponadto zakup ten musi być dokonany pomiędzy 1 stycznia 2021 roku, a 31 grudnia 2026 roku. Dopłaty wahają się od 7 tys. do 21 tys. zł. Uzależnione są m.in. od rodzaju zakupionej pompy. Więcej informacji znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mojecieplo.gov.pl

Bezpieczny Kredyt 2 proc. - Nowy program MRiT

Od 1 lipca 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza program dopłat skierowany do osób, które budują domy lub kupują mieszkania. Bezpieczny Kredyt 2 proc. ma wesprzeć osoby do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, w zakupie nieruchomości. Jeżeli o kredyt będą ubiegać się małżonkowie, ww. kryteria będzie musiało spełnić tylko jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł, lub 600 tys. zł w przypadku pary. 

Jak czytamy na stronie gov.pl poświęconej programowi, dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat. Obliczona zostanie na podstawie różnicy pomiędzy stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem zgodnie z 2 proc. stopą.

Więcej o: