Polski Ład namieszał w podatkach już ponad rok temu. Skutki zmian były odczuwalne od razu, dlatego w połowie roku zmieniono przepisy. Ta podwójna zmiana namieszała jeszcze bardziej, w związku z czym tegoroczne rozliczenie podatków jest dość chaotyczne.
Pilnować muszą się m.in. pracujący emeryci, szczególnie ci, którym ulga dla seniorów nie przysługiwała za cały rok, a tylko jego część, bo przez drugą część roku nie spełniali warunków zwolnienia z podatku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
"DGP" już w styczniu zwracał uwagę, że zwolnienie z podatku przychodów emerytów (do łącznej wysokości 85 528 zł rocznie dla kobiet po 60. i mężczyzn po 65. roku życia) może być problematyczne. Urząd wylicza ulgę dla takich osób automatycznie i tak samo wpisuje ją do deklaracji podatkowej, mimo że nie wszystkim zniżka przysługuje za cały rok.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerstwo Finansów nie widzi w tym jednak problemu. Zapytanie w tej sprawie wysłało do resortu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. MF odpisało, że pracujący emeryci to "osoby świadome, także co do przysługujących im praw podatkowych". To, że skarbówka przygotowała zeznanie z ulgą dla pracujących seniorów, nie oznacza, że podatnik automatycznie ma prawo do tej preferencji - wyjaśnia resort finansów
"Jeśli w trakcie roku korzystali z ulgi dla pracujących seniorów, a później przeszli na emeryturę i następnie podjęli ponownie pracę, będą wiedzieli, że ulgą objęte są wyłącznie należności za pracę uzyskaną w miesiącach przed przejściem na emeryturę" - tłumaczył Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków dochodowych MF.
Wyliczenie ulgi jest jednak trudniejsze, niż wskazywałoby na to pismo od resortu finansów. Szczególnie że tegoroczne rozliczenie jest trudne nawet dla księgowych.
Emeryci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że rozliczenie skarbówki nie jest ostateczne. Ponadto rozliczenie ulgi dla pracujących osób na emeryturze może być problematyczne, jeśli podatnik nie dysponuje danymi z kartoteki płac. Płatnik wpisuje bowiem przychód za cały rok, a w przypadku pracującego emeryta koniecznie jest rozdzielenie pensji na okresy objęte i nieobjęte zwolnieniem.