Waloryzacja emerytur będzie rekordowa przez inflację. Jarosław Kaczyński dostanie sporą podwyżkę

Waloryzacja emerytur rusza od 1 marca. Ze względu na wysoką inflację, wzrost świadczeń będzie rekordowy. Sporo zyska Jarosław Kaczyński, ale wzrosną też emerytury innych polityków.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca br. wyniesie 14,8 proc. O tyle wzrośnie wysokość emerytur brutto. Rekordowy wzrost świadczeń to zasługa najwyższej od 20 lat inflacji, która zgodnie z prawem musi być uwzględniona w corocznej waloryzacji. 

Waloryzacja emerytur i rent będzie w tym roku nie tylko procentowa, ale także kwotowa. Rząd zapowiedział, że każde świadczenie wzrośnie przynajmniej o 250 zł brutto (o ok. 227 zł na rękę).

Waloryzacja emerytur. Jarosław Kaczyński ze sporą podwyżką emerytury

Podwyżka dotyczy też polityków, którzy przeszli na emeryturę, ale wciąż pozostają aktywni zawodowo. Do tej grupy należy prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Polityk otrzymuje dziś 7,5 tys. zł brutto emerytury i - jak wyliczył "Fakt"- po waloryzacji kwota ta wzrośnie o 1,1 tys. zł brutto - zauważa "SuperExpress". 

Antoni Macierewicz z kolei otrzymuje 3,6 tys. zł brutto emerytury. Po marcowej waloryzacji jego świadczenie wzrośnie o 530 zł brutto. 

Dużo więcej zyska Joanna Senyszyn, której emerytura wynosi 13,3 tys. zł. Od marca kwota ta będzie wyższa o 1970 zł brutto. 

Wicemarszałek senatu Bogdan Borusiewicz ma 8,5 tys. zł brutto emerytury. Po waloryzacji będzie otrzymywał 1240 zł brutto więcej. 

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Waloryzacja emerytur przynajmniej o 250 zł brutto

W 2019 roku PiS przed wyborami obiecywał wprowadzenie na stałe kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur. W programie partii napisano wówczas, że co roku emerytury wzrosną nie mniej niż o 70 zł. Tyle że obietnica ta została dotrzymana tylko raz, w marcu 2019 roku, jeszcze przed wyborami. Rok później emerytury miały wzrosnąć minimalnie już tylko o 50 zł, ale waloryzacja procentowa okazała się korzystniejsza i najmniejsze świadczenie wzrosło o 50,88 zł.

PiS wraca jednak do tego rozwiązania w roku wyborczym, bo w 2023 roku rząd obiecał dodać do wszystkich emerytur przynajmniej 250 zł brutto. Oznacza to, że najniższe świadczenia (do ok. 1690 zł brutto), których podwyżka o wskaźnik waloryzacji dałaby wzrost niższy niż o 250 zł brutto, zostaną podniesione o te 250 zł. I tak np. minimalna emerytura od 1 marca 2023 r. ma wzrosnąć z 1338,44 zł do 1588,44 zł, czyli o blisko 18,7 proc. 

Więcej o: