Reuters: USA chcą sankcji na Chiny, szukają sojuszników. Stawiają Pekinowi warunek

Stany Zjednoczone konsultują się z bliskimi sojusznikami w sprawie nałożenia sankcji na Chiny. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że ewentualne sankcje zostaną nałożone, jeśli Pekin udzieli militarnego wsparcia Rosji w wojnie w Ukrainie - podaje Agencja Reutera.

"Konsultacje prowadzone są na wstępnym etapie i mają na celu pozyskanie poparcia ze strony różnych krajów, zwłaszcza z zamożnej grupy G7, w celu skoordynowania wsparcia dla ewentualnych restrykcji" - czytamy. Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie konkretne sankcje zaproponują Stany Zjednoczone. Szczegóły rozmów nie zostały ujawnione, a amerykański Departament Skarbu USA odmówił komentarza - pisze Agencja Reutera.

Sankcje na Chiny? USA twierdzą, że Pekin myśli nad dostawą broni dla Rosji

Amerykanie i ich sojusznicy bez przedstawiania dowodów przekazali w ostatnich tygodniach, że Chiny rozważają dostarczenie broni Rosji. Pekin z kolei zaprzecza tym doniesieniom. Ostrzegali również władze Chin przed dozbrajaniem Moskwy m.in. podczas spotkań Joe Bidena z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

"Początkowe kroki administracji Joe Bidena w celu przeciwdziałania chińskiemu wsparciu dla Rosji obejmowały nieformalne działania informacyjne na szczeblu sztabowym i dyplomatycznym, w tym w Departamencie Skarbu" - podaje Agencja Reutera. Urzędnicy mają również kłaść podwaliny pod potencjalne działania przeciwko Chinom.

Jeden z urzędników zachodniego kraju, z którym konsultował się Waszyngton, przekazał, że miał styczność jedynie z ograniczoną ilością danych wywiadowczych, które mają potwierdzać twierdzenia, że Chiny rozważają pomoc wojskową dla Rosji.

Wojna w Ukrainie. Chiny chcą wspierać militarnie Rosję?

"Ponieważ Rosji brakuje amunicji, Ukraina i jej zwolennicy obawiają się, że dostawy z Chin mogą przechylić konflikt na korzyść Rosji" - zauważa Agencja Reutera. 27 lutego podczas rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze USA m.in. wzywały inne kraje, aby wstrzymały wsparcie dla rosyjskiej wojny, albo "poniosą poważne konsekwencje".

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tymczasem w środę Alaksandr Łukaszenka i Xi Jinping podpisali 16 dokumentów, które mają ułatwić Kremlowi ominięcie zachodnich sankcji poprzez kierowanie chińskiej pomocy dla Rosji przez Białoruś - piszą analitycy Instytutu Badań nad Wojną.

24 lutego chińskie władze przedstawiły 12-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy, który prócz wstrzymania przez obydwie strony ognia i rozpoczęcia negocjacji zakładał m.in. zdjęcie z Rosji wszelkich sankcji gospodarczych.

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: