Abonament RTV i TVP Info zostaną zlikwidowane? Sejm zajmie się projektem ustawy na początku marca

Na początku marca posłowie będą debatowali nad propozycją zniesienia abonamentu RTV. Zakłada ją obywatelski projekt ustawy, którego częścią jest także likwidacja TVP Info. Inicjatywę wsparła Platforma Obywatelska, a Rafał Trzaskowski przedstawi w Sejmie uzasadnienie projektu.

Jak informuje portal fakt.pl, na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy pt. "Likwidacja abonamentu i TVP Info". Projekt został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, którego pełnomocnikiem jest Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przedstawi posłom uzasadnienie projektu.

Koniec z abonamentem i TVP Info?

Projekt ustawy zakłada likwidację wszystkich opłat abonamentowych oraz zakaz prowadzenia kanału informacyjno-publicystycznego przez TVP. Autorzy projektu obie te propozycje uznają za wzajemnie powiązane. W uzasadnieniu proponowanych przez nich zmian czytamy bowiem: "Utrzymywanie obowiązku wnoszenia przez obywateli opłat abonamentowych w celu finansowania działalności stronniczych, nieobiektywnych i zakłamujących rzeczywistość mediów jest niezasadne".

W podobnym duchu wypowiedziała się Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która zwróciła uwagę na niską jakość programów finansowanych dzięki pieniądzom z abonamentu. - Abonament nie jest wykorzystywany na tworzenie programów misyjnych. Pieniądze, które idą na media publiczne, nie dają większości Polaków szansy na oglądanie programów kulturalnych, edukacyjnych i rzetelnych informacji - stwierdziła Kidawa-Błońska, cytowana przez press.pl.

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Kidawa-Błońska podkreśliła także konieczność stworzenia lepiej funkcjonujących mediów publicznych, na co - zdaniem posłanki - przyjdzie czas po zmianie władzy. - W każdym kraju demokratycznym muszą istnieć media publiczne, które zapewniają profesjonalizm i obiektywne pokazywanie prawdy. Doprowadzenie do tego, aby naprawdę były publiczne - na to przyjdzie czas po wyborach - powiedziała.

Trzaskowski: Nie sposób nazwać tych mediów dzisiaj mediami publicznymi

Rafał Trzaskowski, który będzie reprezentował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej podczas prac sejmowych nad projektem, również uzasadniał potrzebę wprowadzenia proponowanych zmian tym, że media publiczne - w ich obecnym kształcie - nie spełniają należycie swojej funkcji. - Media państwowe pod rządami PiS dawno przestały być państwowe, dawno przestały dbać o interes rzetelnej informacji. Nie sposób nazwać tych mediów dzisiaj mediami publicznymi - zauważył.

Postulat likwidacji TVP Info nie po raz pierwszy jest podnoszony przez Trzaskowskiego. Te same rozwiązania polityk PO proponował podczas kampanii prezydenckiej w maju 2020 roku.

Więcej o: