Ile osób dostanie zwrot podatku za PIT 2022? Fiskus już wypłacił 2 mld zł. "Ten rok będzie rekordowy"

Zwrot podatku w tym roku otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników - przekazała ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. Ten rok będzie rekordowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwrotów, jak i ich kwotę - mówił Arkadiusz Jedynak z Ministerstwa Finansów w rozmowie z PAP.

Szefowa resortu finansów wzięła udział w konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", która odbyła się w poniedziałek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ministerka przekazała szacunki resortu, według których w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników.

PIT 2022/2023. Ile osób dostanie zwrot podatku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Do tej pory urzędy skarbowe zwróciły podatnikom 2 mld zł z tytułu rozliczeń PIT za rok 2022. Zwrot nadpłaconych kwot otrzymało ponad 2 mln podatników - mówiła Magdalena Rzeczkowska. Podkreśliła, że administracja skarbowa zwróci im łącznie 17,5 mld zł. W zeszłym roku kwota ta wyniosła 10,5 mld zł.

Szefowa resortu finansów dodała, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i reformie administracji skarbowej wpływy podatkowe w relacji do PKB wzrosły z 19,9 proc. w 2015 roku do 23,6 proc. w 2021.

Zwrot podatku PIT. Ministerstwo Finansów: Ten rok będzie rekordowy

Arkadiusz Jedynak z Ministerstwa Finansów wyjaśnił w poniedziałek, że do tej pory rozliczyło się niemal 6 mln podatników. - Większość (...) korzysta z usługi Twój e-PIT, formy papierowe to w tej chwili niecałe 7 proc. złożonych wszystkich deklaracji - powiedział w rozmowie z PAP.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z wyliczeń ministerstwa wynika, na podstawie wygenerowanych PIT-ów w usłudze Twój e-PIT, czyli na podstawie PIT-11, że rok 2023 będzie rekordowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwrotów, jak i ich kwotę - wyjaśnił Jedynak.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?
Więcej o: