Emerytura bez podatku jest możliwa. Inni też nie zapłacą PIT. Eksperci podatkowi podają sposób

- W ramach Polskiego Ładu wprowadzono również ulgę dla pracujących seniorów, którzy zrezygnują z pobierania świadczenia emerytalnego i będą pracować na umowę o pracę lub zlecenie, albo prowadzić działalność gospodarczą - wylicza Grzegorz Grochowina, deputy director i szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce. To jedna z grup, którą może ucieszyć rozliczenie PIT.

PIT 2022/2023 dla niektórych może okazać się wyjątkowo korzystny. Istnieje bowiem spora grupa podatników, którzy podatku nie zapłacą w ogóle. W niektórych wypadkach w "wyzerowaniu" podatku pomagają ulgi. Bywają też sytuacje, w których zeznania rocznie w ogóle nie trzeba zeznawać. Szczegóły wyjaśnili na łamach portalu Business Insider Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy z LTCA oraz Grzegorz Grochowina, deputy director i szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Zobacz wideo Kubacki nie nagrał kota dryfującego po zalanej piwnicy. Zabrakło mu instynktu "madki"

Małe zarobki? Zerowy podatek PIT, danina już odprowadzona w składce zdrowotnej

Ekspertka przypomina, że Polski Ład wprowadził wysoką kwotę wolną, wynoszącą 30 tys. zł. I kto nie przekroczył tego progu, podatku PIT nie zapłaci. - Będą to między innymi pracownicy na umowie o pracę, zleceniobiorcy, wykonawcy umów o dzieło czy też emeryci i renciści - wylicza ekspert. 

Warto przypomnieć istotny szczegół. Rząd lubi jak mantrę powtarzać, że zlikwidował PIT w przypadku osób zarabiających mało. Mniej chętnie przyznaje, że nawet ci najmniej zarabiający odprowadzają składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Przed rewolucją podatkową większość tej kwoty odliczaliśmy z podatku. Dzisiaj odliczenia już nie ma. A zatem kwota wolna od podatku wzrosła, ale drugą ręką rząd zabrał pieniądze na zdrowie. 

Emerytura bez podatków? Ekspert wyjaśnia

Ekspert wyliczył też, w jakim wypadku daniny unikną seniorzy. I nie chodzi tu wyłącznie o osoby, które osiągają dochód do kwoty 30 tys. zł.

-  W ramach Polskiego Ładu wprowadzono również ulgę dla pracujących seniorów, którzy zrezygnują z pobierania świadczenia emerytalnego i będą pracować na umowę o pracę lub zlecenie, albo prowadzić działalność gospodarczą. Ich przychód jest zwolniony do wysokości 85 tys. 528 zł w 2022 r. Ulga ta przysługuje kobietom po 60. roku życia oraz mężczyznom po 65. roku życia - wylicza Grzegorz Grochowina.

Młodzi bez PIT

Ekspertka wskazuje też na osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, a w 2022 roku nie przekroczyły dochodu w wysokości 85 528 zł. - Zastosowanie znajdzie tzw. ulga dla młodych - tłumaczy przedstawiciel KPMG. 

Nie wszystkie dochody podlegają uldze, osoby prowadzące np. działalność gospodarczą daninę odprowadzą bez względu na wiek. 

Ulg, które można zastosować, jest więcej. Podobnie jak i sytuacji, w których w ogóle nie trzeba składać zeznania podatkowe - szczegóły znajdują się na stronach portalu Business Insider. 

Zwrot podatku to niemal loteria

A co z osobami, które osiągają wyższe dochody, lub ulg stosować nie mogą? Czy też mają szansę na zerowy PIT albo nawet zwrot podatku? Tu czynników jest naprawdę sporo.  Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt odpowiadając na pytanie o wielkość zwrotu, przyznaje wprost, że to często loteria. Wysokość pensji nie zawsze przekłada się na wielkość zwrotu. 

- Przykładowo pracownik z pensją brutto 10 tys.zł może liczyć nawet na zwrot ok. 2,5 tys.zł, a z pensją brutto 6 tys.zł ok. 1,4 tys. Zwrot również może wynikać z braku złożonego PIT-2, a w konsekwencji niestosowania kwoty wolnej. Pracownik przy pensji minimalnej, czyli 3010 zł brutto, otrzyma zwrot w zeznaniu rocznym na poziomie ok. 4 tys.zł - mówi. 

Resort finansów tuż przed 15 lutego, kiedy ruszyła usługa Twój e-PIT, zapewniał, że zwrot podatku z rozliczenia za 2022 r. "otrzymają między innymi podatnicy z jednym źródłem przychodu, tacy jak pracownicy otrzymujący wynagrodzenie od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł.". Z sygnałów, które napływają od czytelników, wiemy jednak, że nie jest to zasadą

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: