Już nie Orlen, a...? Obajtek zapowiada zmianę nazwy, a Polacy podsuwają kpiarskie propozycje

Orlen jeszcze w tym roku może zmienić nazwę, zapowiedział Daniel Obajtek. To wynik zmiany charakteru spółki. Na Twitterze pojawia się sporo propozycji tego, jak miałby się nazywać koncern multienergetyczny.

Decyzja co do nowej nazwy Orlenu jeszcze nie zapadła - powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z ISBNews. Prezes spółki zdradził jednak, że rozważane są różne warianty, m.in. z wykorzystaniem słowa "multienergetyczny" bądź samej nazwy Orlen

Zobacz wideo Gigantyczny zysk PKN Orlen za 2022 rok. Skąd się wziął? Pytamy głównego ekonomistę PKN Orlen

Orlen zmieni nazwę, bo zmienia się charakter spółki

Sformułowanie Polski Koncern Naftowy nie przystaje już do obecnej rzeczywistości, stąd inicjatywa zmiany nazwy, mówi Daniel Obajtek.

Analizujemy możliwość zmiany nazwy spółki, bo słowo 'naftowy' powinniśmy urealnić. Nie wpłynie to natomiast na brand Orlen, który posiada konkretną, znaczącą wartość marketingową. Mogę zapewnić, że logotyp firmy pozostanie bez zmian

- powiedział prezes Orlenu. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Obajtek wyjaśnił, że Orlen - po fuzji z Lotosem i PGNiG w 2022 roku, a wcześniej z Energą - stał się nowoczesną i multienergetyczną firmą. Obszar działania spółki znacząco więc wykracza poza sektor naftowy. Zmiana nazwy wymaga zgody walnego zgromadzenia spółki, ale to się może stać jeszcze w 2023 roku - zadeklarował Daniel Obajtek. 

Prezes Orlenu Daniel Obajtek Obajtek: "Wpłacę na PiS. Chcę, żeby wygrało, nie robię z tego tajemnicy"

Jak się będzie nazywał Orlen?

W mediach społecznościowych pojawiło się sporo kpiarskich propozycji tego, jak niebawem mógłby nazywać się Orlen. Wojtek Szacki, dziennikarz Polityki Insight, zaproponował "CPN". Z kolei Adam Ozga z TOK FM przedstawił pomysł, by koncern nazwać im. Jana Pawła II. 

Andrzej Kublik w Wyborczej zaproponował cztery nazwy:

  • Multienergetyczne Przedsiębiorstwo Orlen Obajtka (w skrócie: MPO Obajtka);
  • PiS-owski Koncern Multienergetyczny Orlen (w skrócie: PKM Orlen); 
  • Orlen Obajtka (w skrócie: OO);
  • Orlen Plus (w skrócie: Orlen+).

Jacek Sasin chce opodatkować Orlen i nie tylko. Ekspert: To szkodliwe Jacek Sasin chce opodatkować Orlen i nie tylko. Ekspert: To szkodliwe

Dziennikarz Grzegorz Siemionczyk zwrócił uwagę, że Orlen to nazwa powstała od połączenia słów Orzeł i Energia. Dodał, że jego zdaniem orzeł powinien zostać w nazwie, ale, jako że firma jest teraz wielobranżowym monopolem, to zaproponował, by od ang. all nazwać spółkę "ORALL", ale potem stwierdził, że lepsza będzie nazwa "POLOR". Proponował też "Pollen".

Więcej o: