Kredyt 2 proc. na mieszkanie. Waldemar Buda zdradza szczegóły

Program mieszkaniowy, który przewiduje preferencyjny kredyt mieszkaniowy wynoszący 2 proc. oraz konto oszczędnościowe, będzie analizowany w rządzie. Waldemar Buda przedstawił legislacyjny plan wdrażania tego programu. Pierwsze kredyty na tych warunkach mogą być udzielone już w sierpniu.

Na wtorkowym posiedzeniu o godzinie 11:00 rząd zajmie się dwoma programami, które mają ułatwić młodym ludziom zakup pierwszego mieszkania.  

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Program mieszkaniowy. Preferencyjny kredyt na pierwsze mieszkanie

Pierwszy to preferencyjny kredyt, którego oprocentowanie wyniesie 2 procent. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przypominał, że jego wysokość to maksymalnie 500 tysięcy złotych dla jednoosobowych gospodarstw domowych oraz 600 tysięcy złotych, jeśli osób mieszkających w gospodarstwie domowym jest więcej. Dopłata do kredytu będzie wypłacana przez 10 lat.  

Z programu będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia. Jeśli kredyt będzie udzielany obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, ten warunek będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt będzie mógł być udzielony tylko na zakup pierwszego mieszkania. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tysięcy złotych.  

Kredyty 2-procentowe będą udzielane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

Mieszkania "Opłaty za mieszkanie w górę o 50 proc., ale to nie koniec wzrostów"

Konto oszczędnościowe do pierwszego mieszkania

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe. Będzie mogła je otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania. Rozwiązanie to polega na regularnym oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Później zaś państwo wypłaci premię mieszkaniową. 

Rząd chce, by nowe przepisy weszły od lipca - mówił w Programie 3. Polskiego Radia minister rozwoju Waldemar Buda. Projekt ma być procedowany na przyszłym posiedzeniu Sejmu, czyli 12-14 kwietnia.

- Pierwsze decyzje kredytowe będą mogły się pojawić gdzieś około sierpnia, bo, pamiętajmy, trzeba znaleźć mieszkanie, trzeba zawrzeć umowę przedwstępną - to jest cała procedura, a więc będzie kilka miesięcy tego roku, żeby tę sprawę załatwić. Nie spodziewamy się, żeby tu były jakieś problemy - zapowiedział minister.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieruchomości (zdjęcie ilustracyjne) Jak rząd ma pomagać w kwestii mieszkań? Polacy mają proste rozwiązanie

To koniec Mieszkania Plus? 

Waldemar Buda w Polskim Radiu mówił także, że nowy program zostanie połączony z dotychczasowym dotyczącym kredytu bez wkładu własnego. Z kolei program Mieszkanie Plus, zakładający budowę lokali na gruntach Skarbu Państwa, ma być stopniowo wygaszany. Szef resortu rozwoju zapowiedział, że jego łączny dorobek zakończy się na budowie 35 tysięcy mieszkań. 

Donald Tusk Tusk obiecuje kredyty 0 proc. "Fatalny pomysł dla polityki publicznej"

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: