Jak rząd powinien pomagać w kwestii mieszkań? Większość Polaków ma proste rozwiązanie [SONDAŻ]

Dopłata do oprocentowania kredytu, a może ulgi podatkowe umożliwiające odliczenie kosztów budowy czy zakupu mieszkania? Czego oczekują Polacy od rządu wobec polityki mieszkaniowej? Z najnowszego sondażu wynika, że im prostsze rozwiązanie, tym większym poparciem się cieszy.

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, przedstawił pod koniec lutego pomysł na kredyt mieszkaniowy 0 proc. dla osób do 45. roku życia. Sam pomysł przypomina projekt PiS-u, który z kolei obiecuje kredyt mieszkaniowy na 2 proc. A jakiego wsparcia oczekują Polacy? O to zapytała pracownia United Surveys w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Polityka mieszkaniowa w Polsce. Jak powinna wyglądać?

Dokładne pytanie, które usłyszeli ankietowani w sondażu, brzmiało: W jaki sposób państwo powinno wspierać politykę mieszkaniową? Najwięcej Polaków wskazało, że rząd powinien po prostu dopłacić do obniżenia oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Uważa tak 29,5 proc. ankietowanych.  

Z kolei nieco mniej, bo 23,7 proc. wskazało, że państwo mogłoby im pomóc poprzez ulgi podatkowe umożliwiające odliczenie kosztów budowy czy zakupu mieszkania. Bardzo podobna liczba ankietowanych (23,4 proc.) wskazała, że rozwiązaniem byłaby budowa mieszkań przez rząd lub finansowanie mieszkań na wynajem budowanych przez samorządy.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne) Rząd zmienia zdanie ws. ograniczeń w kupowaniu mieszkań

Nieruchomości. Czego oczekują Polacy?

Pozostałe pomysły cieszą się mniejszym poparciem, ale dla porządku odnotujmy, że 9,1 proc. badanych widzi pomoc państwa w dopłacie do wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych. Z kolei 2,2 proc. uważa, że państwo powinno dopłacać im do kosztów najmu mieszkania.

Duża grupa, bo w sumie 12,1 proc. wskazała, że nie ma na ten temat zdania (7,8 proc.). Część ankietowanych odpowiedziało natomiast, że widzi inne rozwiązania niż podane (4,3 proc.) 

Mieszkania "Opłaty za mieszkanie w górę o 50 proc., ale to nie koniec wzrostów"

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci.

Więcej o: