Rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Kredyt na 2 procent i specjalne konto dla ciułaczy coraz bliżej

Program Pierwsze Mieszkanie coraz bliżej - rząd przyjął we wtorek 14 marca stosowny projekt ustawy, teraz dokumentem zajmie się Sejm. Program ma ruszyć od lipca br. i wprowadzić w Polsce preferencyjne kredyty mieszkaniowe na 2 proc. (choć w rzeczywistości ciut więcej) oraz specjalne konta służące oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz dokument powędruje do Sejmu i zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, ma być procedowany już na przyszłym posiedzeniu (12-14 kwietnia). Rząd liczy, że prace legislacyjne będą szły sprawnie i ustawa wejdzie w życie już 1 lipca br. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Pierwsze Mieszkanie = Bezpieczny kredyt 2 proc. + Konto Mieszkaniowe

Program "Pierwsze Mieszkanie" ma dwie części - Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz Konto Mieszkaniowe.  Pierwszy zakłada dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego przez 10 lat, druga - możliwość oszczędzania na preferencyjnych warunkach na własne mieszkanie.

Mając świadomość, że oczywiście w toku prac parlamentarnych program może ulec istotnym zmianom, omówmy jednak mimo wszystko, co zakłada program w obecnym kształcie.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Bezpieczny Kredyt 2 proc. w szczegółach

Zgodnie z projektem ustawy, w ramach programu udzielane mają być "kredyty 2 proc.". Będąc bardziej konkretnym - banki będą udzielały kredytów mieszkaniowych na "normalnych" warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej (czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku) oraz odsetek w wysokości około (a zwykle trochę ponad) 2 proc. w skali roku. Resztę odsetek bezpośrednio bankowi będzie dorzucał rozliczający cały program państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Piszemy, że dla kredytobiorcy oprocentowanie "kredytu 2 proc." nie wyniesie konkretnie 2 proc., bo zasady przeliczeń są bardziej skomplikowane - zależą m.in. od oferty banku oraz tego, jak wygląda ona na tle średniej z całego rynku. Przykładowo, w wyliczeniach przedstawianych przez rząd beneficjent kredytu 2 proc. płaciłby de facto odsetki takie jak przy oprocentowaniu ok. 2,85 proc.

embed

Dopłaty będą realizowane przez pierwszych 10 lat spłaty kredytu, po tym okresie kredytobiorca będzie już spłacał całość raty wynikającej z aktualnego oprocentowania kredytu!

O Bezpieczny Kredyt 2 proc. będą mogły ubiegać się osoby w wieku do 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców to warunek dla jednej osoby), która nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Słowem - to program wsparcia wyłącznie w nabyciu pierwszego mieszkania.

Państwo będzie dopłacać do rat kredytowych co miesiąc przez 10 lat, tak, jakby kredyt miał stałe oprocentowanie. Z punktu widzenia obywatela, który zaciąga taki bezpieczny kredyt, będzie to kredyt o stałej stopie kredytowej

- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. 

Ten kredyt jest kredytem dla obywateli. Ten program jest tak uszyty, aby był jak najbezpieczniejszy i najlepszy z punktu widzenia obywateli, a nie z punktu widzenia banków i deweloperów

- dodał.

Premier podał też przykład.

Bezpieczny kredyt odciąży budżety domowe Polaków, bo przy kredycie na 320 tys. zł zaciąganym na 25 lat w tej chwili rata wynosi 3322, a przy bezpiecznym kredycie będzie wynosiła 1825 zł, czyli znacząca różnica, ok. 1500 zł na jednej tylko racie kredytu.

- mówił także premier. 

Kredyt 2 proc. Kto skorzysta? 

Rząd planuje, że w 2023 r. z programu skorzysta ok. 20 tys. kredytobiorców, a w kolejnych latach 40-50 tys. rocznie. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że od 2024 r. prawdopodobnie pojawią się limity, jeśli chodzi o liczbę beneficjentów programu, ale "myśli, że wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z programu".

Kredyt w programie będzie mógł zostać udzielony na kwotę maksymalnie 500 lub 600 tys. zł (wyższy limit dla małżeństw i rodzin z dziećmi). Do tego może dojść maksymalnie 200 tys. zł wkładu własnego, więc ze wsparciem programu możliwy będzie zakup mieszkania czy domu nawet za 800 tys. zł. Co więcej, jeśli przy budowie domu jako wkład własny do kredytu wnoszony jest grunt, to łączna wartość jego i kredytu będzie mogła wynieść nawet milion złotych.

Kredyt w programie będzie można otrzymać zarówno na mieszkanie (na rynku pierwotnym lub wtórnym), jak i na budowę domu. Nie ma być żadnego limitu cenowego za 1 m2.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie udzielony wyłącznie na stopę oprocentowania stałą przez pięć lat (czyli żadnych zmian WIBOR-u itd., przez pięć lat takie samo oprocentowanie). W czasie dopłat kredyt jest spłacany w tzw. ratach malejących. Co to oznacza? W każdej racie spłacana część kapitału kredytu będzie taka sama (przykładowo, przy kredycie na 300 tys. zł na 300 miesięcy to po prostu 1 tys. zł), a odsetki coraz niższe. To ważne, bo obecnie zdecydowana większość kredytobiorców spłaca kredyt w tzw. ratach równych, a to model, który sprawia, że w ratach na początku okresu spłaty jest bardzo mało kapitału, a bardzo dużo - nawet 80-90 proc. całej raty - odsetek (choć z drugiej strony całościowo rata jest niższa).

embed

Dopłaty do rat w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie można stracić - np. w momencie zakupu nowego mieszkania. 

Konto Mieszkaniowe w szczegółach

Drugim elementem programu Pierwsze Mieszkanie będzie Konto Mieszkaniowe, czyli rachunek oszczędnościowy, na którym na preferencyjnych warunkach będzie można oszczędzać na mieszkanie.

Konto Mieszkaniowe będzie wymagało regularnych wpłat od 500 zł do 2 tys. zł co miesiąc, przez 3-10 lat (z możliwością jednych w roku "wakacji" bez wpłaty). W nagrodę oszczędzający dostanie od państwa premię - rząd dorzuci taki procent aktualnej kwoty na koncie, ile wyniosła inflacja roczna lub średnia zmiana ceny 1 m2 mieszkania (wyższej z tych dwóch liczb). Co ważne, premia będzie naliczana co roku, ale wypłacona dopiero po zakończeniu oszczędzania!

Oszczędności będą zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, dodatkowo będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku (tj. zapewne podobnie jak na "normalnym" rachunku oszczędnościowym). 

Rachunek będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała żadnego mieszkania na własność, ale także taka, która mieszkanie posiada, ale nie jest ono zbyt duże. W tym drugim przypadku limity dostępności wyglądają tak:

  • dla osób z dwojgiem dzieci - do 50 m2

  • dla osób z trojgiem dzieci - do 75 m2

  • dla osób z czworgiem dzieci - do 90 m2

  • dla osób z ponad czworgiem dzieci - bez limitów

Formalnie Konto Mieszkaniowe będzie można otworzyć nawet dla dziecka od 13. roku życia.

Środki z Konta Mieszkaniowego będzie można wydać - w ciągu 5 lat od zakończenia oszczędzania - na zakup mieszkania lub budowę domu (oraz inne formy, np. ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu albo wkład własny w spółdzielni mieszkaniowej). A będąc bardziej konkretnym - teoretycznie będzie można zrobić z nimi co tylko dusza zapragnie, jednak jeśli wyda się je nie na cele mieszkaniowe, straci się rządową premię oraz 19 procent zysków (zostanie pobrany podatek!). 

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: