Zaskakujące wyniki sondażu. Wcale nie wojna w Ukrainie będzie głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce

To gospodarka i inflacja będą najważniejszymi tematami kampanii wyborczej - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl. Na kolejnych miejscach ankietowani wskazali wojnę w Ukrainie i stosunki Polski z Unią Europejską.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią, a z ostatnich sondaży wynika, że wygra je PiS, który może jednak nie uzyskać większości bezwzględnej w parlamencie. Politycy już ruszyli w objazd po Polsce i rozpoczęli kampanię wyborczą.

SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytało wyborców, co w ich ocenie będzie najważniejszym tematem w czasie kampanii wyborczej w Polsce przed wyborami do parlamentu. 47,4 proc. respondentów wskazało na "inflację i stan gospodarki".

Zobacz wideo "Świat, w którym Zachód nam pomagał, skończył się, gdy Putin zaatakował rakietami cywilów". Paweł Kowal w Porannej Rozmowie Gazeta.pl

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co będzie tematem w kampanii wyborczej? Wyniki sondażu  

Kolejne wyniki to wojna Rosji z Ukrainą (13,5 proc.), stosunki Polski z UE (10,5 proc.) i stan demokracji w Polsce (8,8 proc.). Na dalszych miejscach ankietowani wskazali problemy systemu ochrony zdrowia, politykę zagraniczną i problemy systemu oświaty.

Polacy, którzy wskazali na inflację i gospodarkę, to osoby z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto, mający wykształcenie średnie. Jeden na dwóch respondentów pochodzi z miasta o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 marca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Sondaż. Spektakularny skok poparcia dla Konfederacji. Polska 2050 blisko progu wyborczego

A jak wyglądają ostatnie sondaże partyjne? Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Onetu w dniach 13-14 marca, wynika, że na najwyższe poparcie po raz kolejny może liczyć Zjednoczona Prawica z wynikiem 34,2 proc. Oznacza to wzrost o 1,3 pkt proc. w porównaniu z ostatnim badaniem dla portalu z grudnia ub.r.

Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej - 26,7 proc. głosów (od grudnia wzrost o zaledwie o 0,3 pkt proc.). Na ostatnim stopniu podium uplasowała się Lewica z 9,2 proc. głosów. Trzy miesiące wcześniej cieszyła się niemal takim samym poparciem (o 0,2 pkt proc. więcej).

Największy skok poparcia odnotowała Konfederacja, która dostałaby się do Sejmu otrzymując 8,7 proc. wszystkich głosów. To wzrost o 3,2 pkt proc. w stosunku do badania z grudnia ub.r. 

Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 7,1 proc. badanych zajmuje czwarte miejsce (spadek o 2,1 pkt proc.). PSL-Koalicja Polska zamyka stawkę z poparciem - 6,8 proc. To niewielka zmiana, o 0,6 pkt proc. więcej niż w badaniu IBRiS sprzed trzech miesięcy.

Wysoki wynik ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Slawomira Mentzena zdobyło także w sondzie Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Pisaliśmy o tym w tekście poniżej:

Więcej o: