Kraków. Dom jednorodzinny w bloku. Na decyzję ws. dziwacznej konstrukcji czekano 11 lat

W Krakowie można spotkać niecodzienną konstrukcję architektoniczną - dom jednorodzinny, który wraz ze znajdującym się obok warsztatem samochodowym, jest wkomponowany w kilkupiętrowy blok. Urząd miasta oraz inwestor przez 11 lat toczyli sądowe spory dotyczące obiektu. Teraz wydano wreszcie prawomocny nakaz rozbiórki budynku.

Przy ulicy Centralnej 57 w Krakowie znajduje się dziwny obiekt. Jest to sąsiadujący z warsztatem samochodowym dom jednorodzinny, nad którym wybudowano blok liczący kilka pięter. W 2012 roku wydział architektury i urbanistyki krakowskiego urzędu miasta odmówił wydania pozwolenia na rozbudowę zgodną z planami inwestora. Ten ostatni nie przejął się stanowiskiem ratusza i rozpoczął prace budowlane. Po 11 latach sądowych batalii wydano wreszcie prawomocną decyzję w tej sprawie.

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Architektoniczny dziwoląg z Krakowa. Spór dotyczący rozbiórki obiektu trwał 11 lat

Skomplikowaną historię konfliktu o rozbudowę obiektu przy ul. Centralnej opisała Interia. W sprawie prowadzone były dwa postępowania. Pierwsze dotyczyło wybudowania trzykondygnacyjnego budynku, a kolejne rozbudowy zadaszenia. Pierwsze zakończyło się w w lipcu 2016 r., a drugie w styczniu 2017 r. W obu przypadkach wydano nakaz rozbiórki. Inwestor złożył do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie odwołania od tych decyzji. Ten z kolei uchylił wcześniejsze postanowienia i nakazał rozpatrzyć sprawę ponownie.

15 marca 2019 roku decyzję o rozbiórce bloku wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Inwestor ponownie wniósł odwołanie do Małopolskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Obiekt przy ul. Centralnej 57 w Krakowie. Inwestor chciał skorzystać z przepisów dot. koronawirusa

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przebieg konfliktu o budynek przy ul. Centralnej były przepisy dotyczące przeciwdziałania epidemii, wprowadzone w 2020 roku, które przewidywały możliwość budowania bez zezwolenia i wbrew planom zagospodarowania przestrzennego.

Inwestor powoływał się wówczas na rozwiązania prawne wprowadzone w czasie pandemii. Przekonywał, że budynek będzie pełnił rolę magazynu do przechowywania środków ochrony osobistej, a mieszkania zostaną przeznaczone do izolacji osób chorych na COVID-19.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Kraków. Prawomocna decyzja sądu w sprawie rozbiórki niecodziennej konstrukcji architektonicznej

Finalnie sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który po latach sądowych przepychanek wydał prawomocną decyzję, o czym pisze portal lovekrakow.pl. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, ze budynek jest samowolą budowlaną, a słuszność miał sąd pierwszej instancji. "Prowadzenie prac przy wiążącej decyzji o ich wstrzymaniu skutkuje nakazem rozbiórki całego obiektu budowlanego" - pisze portal.

Więcej o: