Polacy sprawdzą przyszłe emerytury. Powstanie Centralna Informacja Emerytalna, rząd przyjął projekt

W Centralnej Informacji Emerytalnej Polacy będą mogli m.in. sprawdzić wysokość swoich przyszłych emerytur. Rada Ministrów wyraziła zgodę na wprowadzenie nowego systemu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). W jednym miejscu będą zebrane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym na trzech filarach. Każdy użytkownik będzie mógł sprawdzić, ile zebrał pieniędzy i jakiej wypłaty może się spodziewać w przyszłości.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Emerytury. Centralna Informacja Emerytalna pozwoli sprawdzić wysokość przyszłych świadczeń

Centralna Informacja Emerytalna będzie zawierać dane dotyczące systemów ZUS i KRUS, informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych oraz o prywatnym filarze indywidualnym. Dzięki CIE możliwa będzie również aktualizacja danych osobowych przy pomocy rejestrów publicznych.

PPK Rekordzista odłożył w PPK sześciocyfrową kwotę. Ile musiałby zarabiać?

W uzasadnieniu do ustawy podkreślono, że Polacy nie mają poczucia komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości. "Co prawda instytucje finansowe i ZUS dostarczają informacji o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzenia stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona, trzeba pamiętać kilka loginów i haseł" - napisano.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaznaczono również, że nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać, bez konieczności zwracania się do wielu instytucji. "Powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności" - czytamy.

Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Dane sprawdzimy w aplikacji mobilnej

Projekt zakłada, że za gromadzenie, porządkowanie oraz organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE będzie odpowiedzialny Polski Fundusz Rozwoju. Informacje będzie można uzyskać za pośrednictwem mObywatel.gov.pl oraz poprzez aplikację mobilną. Skorzystanie z usług CIE będzie dobrowolne.

Ile wynoszą emerytury i jak będą rosnąć? Czyje świadczenia wzrosną najmocniej? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/emerytury

Emerytura - zdjęcie ilustracyjne Pyrrusowa waloryzacja emerytur. Podwyżki po części wchłonie państwo

Więcej o: