Inflacja jest "lepka", stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć? W Studiu Biznes Przemysław Litwiniuk z RPP

Inflacja teraz ma już tylko spadać, ale czy to tempo będzie zadowalające i jak na tym tle będą wyglądać stopy procentowe? Co oznaczają zaskakujące dane z polskiej gospodarki, jakie poznaliśmy w tym tygodniu? W Studiu Biznes Karolina Hytrek-Prosiecka pyta o to Przemysława Litwiniuka, członka Rady Polityki Pieniężnej i Grzegorza Ogonka, ekonomistę, analityka Santander.
Zobacz wideo Studio Biznes 22 marca 2023 r.

Inflacja w lutym sięgnęła 18,4 proc. I choć eksperci są w zasadzie zgodni, że był to już szczyt, to jednak szybka dezinflacja (czyli zmniejszanie się inflacji) wcale nie jest przesądzona. Problemem jest inflacja bazowa, którą analitycy określają jako "lepką" (rekordowe 12 proc. w lutym), która się do polskiej gospodarki "przykleiła" i może utrzymywać dłużej.

Inflacja bardzo wysoka, jak będą kształtować się stopy procentowe? 

Jak to się ma do marcowej projekcji inflacji NBP, która przewiduje jednocyfrowy poziom inflacji na koniec tego roku? I co to oznacza dla polityki pieniężnej banku - czy o obniżkach stóp procentowych można zapomnieć, a może RPP mogłaby jeszcze stopy podnieść? W Studiu Biznes Karolina Hytrek-Prosiecka zapyta o to Przemysława Litwiniuka, członka Rady Polityki Pieniężnej, zatrudnionego w Katedrze Finansów SGGW.

Decyzje Rady mogą nie być teraz łatwe, trudną decyzję ma też przed sobą zapewne Fed. Amerykański bank centralny o stopach w Stanach Zjednoczonych zadecyduje dziś - w środę 22 marca - o 19:00 polskiego czasu. W ostatnim czasie zmiany w oczekiwaniach były tak gwałtowne, że przewidywanie polityki Fed stało się mocno skomplikowane. Z jednej strony inflacja, która w USA choć spada, to też utrzymuje się na wysokim poziomie, z drugiej kłopoty banków, budzące u niektórych obawy przed rozlaniem się kryzysu po całym sektorze. O to otoczenie zagraniczne polskich decyzji ekonomicznych także będziemy pytać Przemysława Litwiniuka. 

Fatalne dane o sprzedaży, zaskakujący wzrost płac

Sprzedaż detaliczna w lutym spadła o zaskakujące 5 proc. rok do roku. Najnowsze dane GUS wskazują, że w sklepach wydajemy coraz więcej, ale kupujemy coraz mniej. Tak fatalnych danych nikt się nie spodziewał. W tym tygodniu poznaliśmy też dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia. W tym drugim przypadku także mamy potężne zaskoczenie - przeciętne wynagrodzenie (w sektorze przedsiębiorstw) wzrosło aż o 13,6 proc. rok do roku, do 7065,56 zł brutto. O tym, co te dane mówią nam o kondycji polskiej gospodarki w pierwszej części programu porozmawiamy z Grzegorzem Ogonkiem, ekonomistą, analitykiem Santander. 

Zapraszamy do oglądania, start programu o 12:00. 

Więcej o: