Segregowanie odpadów - najważniejsze zasady. Do jakich pojemników wrzucać śmieci?

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów możemy w prosty sposób dbać o otaczające nas środowisko. W związku z tym, że każdego dnia generujemy spore ilości odpadów, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy je segregować. Jakie są najważniejsze zasady?

Prawidłowa segregacja odpadów zapewnia ich ponowne wykorzystanie. Dzięki temu ograniczamy również ilość odpadów, które zanieczyszczają nasze środowisko. Pamiętajmy, że wiele odpadów może spełnić inne zastosowanie, zatem codziennie mamy wpływ na ochronę środowiska. Jak możemy to robić?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Segregowanie odpadów. Jak możemy segregować śmieci w domu?

Podczas segregacji odpadów musimy pamiętać o tym, aby trafiały do oznaczonych pojemników. Są one oznaczone pięcioma kolorami, które odpowiadają poszczególnym odpadom. Do pojemnika niebieskiego wrzucamy papier, do zielonego szkło, do żółtego plastik oraz metal, do brązowego bioodpady, natomiast do czarnego odpady zmieszane. Pamiętajmy o tym, ponieważ wtedy śmieci trafiają do odpowiednich sortowni i nie zanieczyszczają środowiska.

Najważniejsze zasady podczas segregacji śmieci

Jest osiem podstawowych zasad, o których powinniśmy pamiętać, jeśli segregujemy domowe odpady. Przede wszystkim pamiętajmy, że zanim wyrzucimy śmieci:

  • Nie myjmy opakowań po jogurtach, a także słoików oraz butelek - to generuje dodatkowe marnowanie wody, co nie jest dobre dla środowiska.
  • Pamiętajmy, aby dokładnie opróżniać opakowania z resztek jedzenia.
  • Zgniatajmy puszki, plastikowe butelki oraz inne opakowania.
  • Nie wyrzucajmy resztek mięsa do odpadów bio, tylko do odpadów zmieszanych.
  • Odpady bio wrzucamy luzem do pojemnika, bez zbędnego worka na śmieci.
  • Do pojemnika niebieskiego wrzucamy tylko czysty papier. Brudny musi trafić do odpadów zmieszanych.
  • Pamiętajmy, że w zielonym pojemniku nie powinny się znajdować naczynia wykonane z żaroodpornego szkła - te muszą się znaleźć w pojemnikach na odpady zmieszane.
  • Zwracajmy uwagę na to, że do odpadów zmieszanych zaliczamy także paragony. Często mylnie wrzucamy je do papieru.

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

Segregacja odpadów specjalnych

Do kontenerów przeznaczonych do selekcjonowania odpadów nie wrzucamy wszystkiego. Niektóre z nich musimy przekazać do specjalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Powinny tam trafić przede wszystkim odpady poremontowe, opakowania po farbach, chemikaliach, akumulatory czy zużyty sprzęt elektryczny. Jeśli natomiast mamy przeterminowane leki, powinniśmy je wrzucić do specjalnej puszki, która znajduje się w większości aptek.

Więcej o: