Chcesz wypisać się z PPK? Musisz się spieszyć. Za kilka dni upłynie ważny termin

1 marca zaczął się ponowny zapis pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Osoby, które nie chcą uczestniczyć w PPK, powinny się pospieszyć się ze złożeniem rezygnacji. Już za kilka dni upłynie ważny termin.

Z końcem lutego wszystkie dotychczasowe deklaracje dotyczące wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe zostały unieważnione. 1 marca ruszył bowiem ponowny autozapis dla wszystkich pracowników do 55. roku życia - także tych, którzy w przeszłości zrezygnowali już z PPK. Takie osoby - jeśli nie zmieniły zdania - muszą złożyć rezygnację ponownie. Rezygnację trzeba złożyć na piśmie, a następnie przekazać pracodawcy. Gdy pracodawca otrzyma pismo, nie będzie potrącał składek na PPK z wynagrodzenia pracownika.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Rezygnacja z PPK. Skąd wziąć wzór wniosku? Do kiedy złożyć deklarację?

Wzór deklaracji powinien przygotować pracodawca, ale jeśli tego nie zrobi, można pobrać gotowy formularz ze strony mojeppk.pl. Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku: im szybciej pracodawca dostanie oświadczenie o rezygnacji, tym mniej składek zostanie odprowadzonych z pensji pracownika. Kto zrezygnuje w kwietniu, otrzyma pensję pomniejszoną o wysokość składek PPK. Uniknie tego osoba, która złoży rezygnację wcześniej, do piątku 31 marca.

Zdjęcie ilustracyjne Poczta Polska kontra Urma. Tygodnik "Nie" na dobre zniknie ze sprzedaży

Jeśli pracodawca pobrał składkę w marcu, zostanie one zwrócona pracownikowi. Wynika to z faktu, że pracodawca na przekazanie pieniędzy do instytucji, z którą zawarł umowę o prowadzenie PPK, ma czas do połowy miesiąca (w tym przypadku byłby to 15 kwietnia). W momencie otrzymania deklaracji pieniądze nie zostały więc jeszcze przez niego przekazane. Jeżeli pracownik spóźni się z rezygnacją, a środki zostaną już przekazane do PPK, w najbliższym czasie nie będzie mógł ich odzyskać. Deklaracja zacznie więc obowiązywać od kolejnego miesiąca. Więcej o zasadach wypłaty środków z PPK informowaliśmy w TYM artykule.

Więcej o: