Polski rząd chwali sam siebie za niskie podatki. O ponad 30 podwyżkach i nowych daninach już zapomniał?

Wiceminister finansów Artur Soboń nie mógł się nachwalić polskiego rządu za obniżenie podatków i korzystne rozwiązania dla podatników. Podczas konferencji przypomniał m.in. o tarczach antyinflacyjnych i zerowym Picie. Warto jednak pamiętać, że PiS podniósł także wiele podatków, a co więcej, wprowadził nowe daniny, chociażby opłatę cukrową i podatek od deszczu.

- Udało się uszczelnić system podatkowy, stworzyć solidną bazę podatkową i zrobiliśmy to, zachowując naprawdę konkurencyjne stawki podatkowe - chwalił się podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń, cytowany przez bankier.pl. Polityk wymieniał, że w 2019 r. obniżono dolną stawkę podatkową z 18 do 17 proc., a w zeszłym roku z 17 do 12 proc. Efektywna stawka PIT w Polsce wynosi, więc obecnie 8,47 proc. Z kolei dla podatku CIT - 16,76 proc., a średnia ważona stawka podatku VAT to 16,95 proc.   

Zobacz wideo Trzaskowski: Jak najmniej list, a my musimy pokazać, że jesteśmy zdolni rządzić Polską

Artur Soboń chwali rząd za niskie podatki

Wiceminister podkreślał, że rząd "sprawił, że podatki w Polsce są na niższym poziomie i realizuje politykę państwa, związaną m.in. ze wsparciem rodziny". Wyliczył, że od 2016 roku wprowadzono ok. 30 rozwiązań, które obniżyły podatki. Mówił między innymi o tarczach antyinflacyjnych na paliwo czy żywność. Z drugiej jednak strony należy przypomnieć, że PiS wprowadził też podwyżki podatków, opłat, obciążeń, danin i składek, które wzrosły, a także zlikwidował ulgi i preferencje podatkowe, które wpłynęły na podwyższenie podatków, mimo że Beata Szydło w 2011 roku zapewniała, że PiS ich nie podniesie. Listę ponad 30 takich danin przygotował portal money.pl. Wśród nich znalazły się m.in.: wyższy abonament za radio i telewizor, wyższa akcyza na alkohol i papierosy, wyższe mandaty skarbowe i grzywny, wyższe składki na ZUS, podatek bankowy, podatek od budynków, podatek od deszczu, podatek od wyprowadzki, podatek od serwisów VOD czy opłata cukrowa. Lista portalu money.pl zawiera dokładnie 33 pozycje. Odniósł się do niej sam rzecznik rządu Piotr Müller, który tłumaczył, że suma podatków - obniżonych, podwyższonych - jest i tak korzystna dla obywateli

Zwrot podatków w tym roku będzie większy

Podobne zapewnienia składał Artur Soboń, który wymienił, że obok licznych obniżonych podatków, rząd przeprowadził inne zmiany w podatkach dochodowych, które są korzystne dla podatników. Mówił o m.in. podwyższeniu kwoty wolnej do 30 tys. zł i progu podatkowego do 120 tys. zł, zerowym Picie dla seniorów i młodych oraz obniżce stawki w podatku zryczałtowanym, od przychodów ewidencjonowanych i podniesienie limitu przychodów, do którego przedsiębiorca może korzystać z tego podatku z 250 tys. euro do 2 mln euro. Wiceminister finansów mówił także, że kwota zwrotów z podatku PIT w 2023 r. będzie istotnie wyższa niż 17,5 mld zł, które wcześniej szacował resort finansów. To oznacza, znaczny wzrost względem 2022 roku, gdy w sumie zwrócono 10,5 mld zł. Ponadto przekazał, że luka VAT w Polsce w 2022 r. była na poziomie zbliżonym do roku 2021, czyli ok. 4,3 proc. Dokładne dane zostaną jednak przedstawione w najbliższych miesiącach. 

Więcej o: