Kursy walut. Złoty mocno w górę do dolara. Pękła psychologiczna bariera

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego w USA nie są zadowalające dla inwestorów, co przekłada się w czwartek na osłabienie amerykańskiej waluty wobec euro. W efekcie kurs dolara na rynku walutowym w Polsce spadł już poniżej psychologicznej bariery 4,30 zł.

W czwartek dolar mocno stracił wobec złotego. Spadki są bardzo wyraźne. O godz. 18:15 dolar amerykański kosztował 4,29 zł, chociaż rano był droższy o 3-4 grosze. Tym samym amerykańska waluta jest najtańsza od prawie dwóch miesięcy, a warto też dodać, że jeszcze w październiku 2022 r. "zielony" kosztował ponad 5 zł.

Zobacz wideo Kalisz: Inflacja spada, ale w sposób automatyczny

Kursy walut. Złoty w górę do dolara. Amerykańska waluta słabsza wobec euro

Złoty wyraźnie umocnił się również na tle pozostałych walut. Funt szterling kosztuje obecnie 5,30 zł (dziś rano był po ok. 5,34 zł). Frank szwajcarski stracił od rana dwa gorsze i należy za niego zapłacić 4,69 zł. Z kolei euro kosztuje obecnie 4,67 zł (jeszcze rano wspólna waluta kosztowała prawie 4,69 zł). Widać również wyraźne osłabienie dolara wobec euro, spadek wynosi ponad 0,5 proc. Kurs pary EUR/USD wynosi obecnie prawie 1,09.

Kurs dolara wobec euroKurs dolara wobec euro Źródło: Stooq.pl

Adam Glapiński Europejski wykres gospodarczej potęgi. Hiszpania już czuje oddech Polski

Wzrost PKB w USA słabszy od oczekiwań

Skąd tak wyraźne wahania i osłabienie dolara? Departament Handlu USA przekazał w czwartek ważne informacje dotyczące amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że PKB w IV kwartale 2022 r. wzrosło o 2,6 proc. kwartał do kwartału, a prognozy analityków zakładały o 2,7 proc. Dodatkowo pierwsze szacunkowe dane ze stycznia mówiły o wzroście PKB w tempie 2,9 proc.

Z kolei w trzecim kwartale 2022 r. PKB Stanów Zjednoczonych poszedł w górę o 2,9 proc., a w drugim spadł o 0,6 proc. (w pierwszym kwartale spadek wynosił 1,6 proc.). W całym 2022 r. amerykańska gospodarka odnotowała wzrost o 2,1 proc. licząc rok do roku, wobec wzrostu o 5,9 proc. w 2021 r.

W obliczu słabszych danych rynkowi eksperci zwracają uwagę, że  Rezerwa Federalna USA (odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej) podniosła w zeszłym tygodniu główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, co może zaszkodzić gospodarce. Tym bardziej że amerykański bank centralny od marca zeszłego roku podniósł główną stopę łącznie o 475 punktów bazowych z poziomu bliskiego zera do obecnego przedziału 4,75-5,00 proc. 

Jerome Powell, szef Fed Stopy procentowe w USA w górę. Fed podniósł je o 25 punktów

Więcej o: