Gigantyczny pakiet dla Ukrainy. MFW zatwierdził 15,6 mld dolarów pomocy. To nie wszystko

Ukraina dostanie ponad 15 miliardów dolarów pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Część z pakietu to pierwsze tego typu wsparcie ze strony MFW dla kraju będącego w stanie pełnoskalowej wojny. I zaledwie część ogromnej pomocy.

Pakiet pomocy zatwierdzony przez MFW, w wysokości 15 miliardów 600 milionów dolarów, został rozłożony na cztery lata. Fundusz w swoim oświadczeniu pisze, że to wsparcie może zmobilizować pomoc na dużą skalę ze strony innych międzynarodowych darczyńców. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putin wywołał wojnę, żeby dać efekt "Krym nasz", ogłosić sukces

MFW dla Ukrainy. Ogromny pakiet finansowy

2,7 mld dolarów mają zostać uruchomione niezwłocznie - przekazanie tych pieniędzy wymaga od Ukrainy przeprowadzenia ambitnych reform, przede wszystkim w energetyce. Fundusz w swoim oświadczeniu pisze, że to wsparcie może zmobilizować pomoc na dużą skalę ze strony innych międzynarodowych darczyńców.

Środki dla Ukrainy zostaną uruchomione w ramach programu Extended Fund Facility (EFF). To pierwszy taki duży program pomocy finansowej z MFW dla kraju, który jest zaangażowany w wojnę na dużą skalę - podaje Reuters. Pożyczka od Międzynarodowego Funduszu Walutowego to część międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w łącznej wysokości 115 miliardów dolarów. 

Pomoc z warunkami

Jak to bywa przy tego typu wsparciu, za pieniędzmi idą wymagania. Ukraina w ciągu dwóch najbliższych lat musi m.in. podjąć wysiłki w celu zwiększenia przychodów podatkowych, utrzymać stabilny kurs walutowy i nasilić działania mające na celu likwidowanie korupcji. To pierwsza faza. W drugiej konieczne będą poważniejsze reformy gospodarcze oraz powrót do przedwojennych ram polityki fiskalnej i monetarnej.

To wymagania, które mogą być trudne do spełnienia w czasie wojny na pełną skalę, ale najwyraźniej MFW uznał, że ich spełnienie jest możliwe. Zwraca na to uwagę pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego MFW. Gita Gopinath stwierdziła, że program wsparcia dla Ukrainy jest obarczony wyjątkowo wysokim ryzykiem, a to, czy się powiedzie, zależy także od zewnętrznego finansowania. Jednocześnie jednak pochwaliła władze Ukrainy, że pomimo wojny udaje się im utrzymać "ogólną stabilność makroekonomiczną i finansową".

Za obietnicę wsparcia już podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "To ważna pomoc w naszej walce z rosyjską agresją. Razem wspieramy ukraińską gospodarkę. I idziemy do zwycięstwa!" - napisał na Twitterze. 

Programów Gazeta.pl, takich jak Poranna Rozmowa, Studio Biznes i Zielony Poranek możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: 

Więcej o: