Do kiedy rozliczyć PIT? Co zrobić, aby zwrot podatku był wyższy i kiedy go otrzymamy?

Powoli kończy się czas na złożenie zeznania podatkowego. Zanim się to zrobi, warto zapoznać się z nowościami i ulgami, jakie można otrzymać, aby zyskać jak największy zwrot podatku. Kiedy Polacy otrzymają zwrot?

Kończy się czas na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy, którzy nie zrobią tego samodzielnie, mogą zostać automatycznie rozliczeni z informacji dostępnych w aplikacji Twój e-PIT. Wyjątek stanowią PIT-28 i PIT-36.

Zobacz wideo Nadpłata czy zwrot? Skąd chaos w rozliczeniach podatkowych?

Do kiedy rozliczyć PIT? Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Podatnicy muszą dokonać rozliczenia do 2 maja. Jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ standardowo terminem byłby 30 kwietnia, ale wypada on w dzień wolny od pracy. Nowością w składaniu deklaracji jest to, że osoby rozliczające się na formularzu PIT-28 również obowiązuje ten termin. W poprzednich latach ci podatnicy musieli się rozliczyć ze skarbówką do końca lutego.

Termin otrzymania zwrotu podatku jest uzależniony od formy złożenia zeznania. Dokonując go przez usługę e-PIT, podatnik może spodziewać się zwrotu do 45 dni. Wyjątkiem są posiadacze Karty Dużej Rodziny, ponieważ ich termin oczekiwania wynosi 30 dni. Zwolennicy tradycyjnej metody muszą czekać maksymalnie trzy miesiące - informowaliśmy w artykule poniżej.

Jak zwiększyć zwrot podatku? Popularnie stosowane ulgi

Wśród jednych z popularniejszych ulg podatkowych, jakie możemy otrzymać, są: 

  • Ulga dla młodych, która przysługuje osobom poniżej 26. roku życia, jeśli w ciągu roku uzyskali maksymalnie 85 528 zł;
  • Ulga na internet, z której mogą skorzystać osoby, które wcześniej nie korzystały z tego odliczenia lub po raz pierwszy skorzystały w 2021 roku;
  • Ulga na nowe technologie dla przedsiębiorców;
  • Ulga dla krwiodawców, która przysługuje każdemu, kto w 2022 roku oddał krew lub osocze;
  • Ulga na dziecko dla rodziców, opiekunów prawnych lub rodzinom zastępczym;
  • Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynków i można ją rozliczyć do sześciu lat od roku; poniesienia pierwszego wydatku;
  • Ulga na powrót, z której mogą z niej skorzystać podatnicy wracający zza granicy do Polski;
  • Ulga abolicyjna, która jest przeznaczona dla osób pracujących za granicą i jest ograniczona do kwoty 1360 zł.

Podatnicy mogą skorzystać również z dwóch nowych ulg. Ulga dla rodziców została wprowadzona z myślą o rodzinach posiadających co najmniej czworo dzieci. Druga ulga przysługuje pracującym seniorom, którzy zrezygnują ze świadczenia emerytalnego.

Więcej o: