Gdzie i jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Na co zwrócić uwagę? [PORADNIK]

W usłudze Twój e-PIT dostępna jest przygotowana dla podatnika deklaracja PIT. Nie wszyscy jednak będą mogli z usługi skorzystać. Gdzie i do kiedy rozliczyć swój podatek? Na co zwrócić uwagę przy rozliczeniu PIT? Przypominamy.

Z usługi e-PIT mogą skorzystać ci podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-37 lub PIT-38, a także rozliczający się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, dotyczy to jednak jedynie tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorcy nadal muszą rozliczać się samodzielnie.  

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Gdzie można złożyć PIT?

Już od 15 lutego w aplikacji Twój e-PIT dostępne jest rozliczenie PIT. Nie oznacza to jednak, że podatnicy, nie mogą złożyć swojego zeznania podatkowego w innej formie. Nadal można skorzystać z takich samych rozwiązań jak w latach ubiegłych. Podatnicy mogą więc:

  • doręczyć PIT w formie papierowej do odpowiedniego urzędu skarbowego;
  • wysłać PIT listem poleconym;
  • wypełnić interaktywny formularz dostępny w e-urzędzie skarbowym.

Czasem zdarzają się wyjątkowe przypadki jak np. osoby, które przebywają w więzieniu, pracownicy służb, czy osoby przebywające za granicą. Wówczas, jak podał serwis pit.pl, osoby te "mogą dostarczyć PIT administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego, żołnierze zrobią to u dowódcy jednostki, marynarze i obsługa statków mogą skorzystać ze wsparcia kapitana jednostki, a osoby przebywające za granicą mogą udać się do urzędu konsularnego".

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Na co zwrócić uwagę?

Aby rozliczyć się poprzez usługę Twój e-PIT, wystarczy po zalogowaniu, do którego wykorzystuje się profil zaufany, przejrzeć, czy nadesłane przez pracodawców dokumenty zgodne są ze stanem faktycznym. Wówczas gotową deklarację można przesłać do urzędu skarbowego. Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce, wyjaśniał niedawno w "Studiu Biznes", na co należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu deklaracji PIT. Ekspert apelował przede wszystkim, aby dokładnie sprawdzać, czy ulgi, które w przeszłości były wykorzystywane, nadal są aktualne i przysługują podatnikowi. - Urząd jest tak dobry, że automatycznie wprowadza np. ulgę na dzieci. Może się okazać, że już nie spełniamy warunków - podkreślał w programie Gazety.pl.

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

Ostateczny termin przesłania rozliczenia to 2 maja 2022 roku. Warto wspomnieć, że data ta dotyczy również osób rozliczających się za pomocą formularza PIT-28. Do tej pory ryczałtowcy musieli rozliczyć się ze skarbówką do końca lutego. W tym roku obowiązuje ich ten sam termin co pozostałych podatników. 

Więcej o: