Masz 10 groszy? Moneta z PRL może być warta nawet 24 tys. zł. Sprawdź, czy masz ją w domu

Posiadane przez nas monety i banknoty mogą być warte więcej, niż sądzimy. Niektóre monety z czasów PRL mogą być wręcz "na wagę złota", a za dzisiejsze banknoty możemy dostać od kolekcjonerów nawet kilkaset złotych więcej.

Kolekcjonerzy gotowi są zapłacić fortunę za unikatowe monety i banknoty. Tak jest w przypadku współczesnych banknotów z nietypowymi numerami seryjnymi, ale nie tylko. Jeśli mamy w domu schowane aluminiowe 10-groszowe monety z czasów PRL, warto zwrócić uwagę na jeden szczegół.

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

10-groszówka z PRL może być warta nawet 24 tys. zł. Zwróć uwagę na drobny szczegół

Dlaczego 10-groszowa moneta z 1973 roku może być warta fortunę? O wyjątkowości tej konkretnej monety świadczy jeden szczegół - brak znaku mennicy. W okolicach szponów orła, gdzie zwykle znajdują się wybite litery "MW", które oznaczają Mennicę Warszawską, powinna być pusta przestrzeń. Ten drobny szczegół sprawia, że 10-groszowa moneta uzyskała wyjątkową wartość w oczach kolekcjonerów.

Za monetę 10-groszową z lat 70. możemy dostać ponad 24 tys. zł - informował w styczniu Business Insider. Michał Niemczyk, właściciel Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk wyjaśnił w rozmowie z serwisem, że kupione obecnie numizmaty już w ciągu 6 miesięcy mogą znacznie zwiększyć swoją cenę. - Największym atutem numizmatów jest ich łatwość sprzedaży w razie potrzeby na całym świecie - podkreślił.

Monety 10-groszowe z 1973 roku można znaleźć m.in. w serwisie ogłoszeniowym Allegro. Tam znajdziemy liczne oferty sprzedaży takich monet za tysiące złotych. W większości przypadków aluminiowe monety można nabyć w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć kolekcjonera, który gotów będzie zapłacić ogromną sumę.

Banknoty 10 zł i 100 zł mogą być warte znacznie więcej. Sprawdź numery seryjne

Kolekcjonerzy zwracają szczególną uwagę również na współczesne banknoty, np. te o nominale 10 zł lub 100 zł, które oznaczone są nietypowymi numerami oznaczającymi ważne dla świata daty, ale liczą się też litery. Najcenniejsze to te, na których mamy kombinację AA oraz BB, cenne są również te o numerach seryjnych YA lub ZA. Prawdziwi pasjonaci mogą zapłacić za taki banknot nawet kilka tysięcy złotych.

Duże znaczenie ma również numer seryjny. Do najcenniejszych kombinacji cyfr zalicza się numery seryjne: 1234567 i 8765432. Na aukcjach mogą być warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mniejszą wartość mają banknoty z numerami: 1234321, 1134311, 8175718. Banknoty z takimi numerami można sprzedać za kilka tysięcy złotych. Jak to zrobić? Wystarczy go zgłosić lub wystawić na licytację.

Więcej o: