Polacy szturmują oddziały NBP w całym kraju. Wszystko przez nową monetę

Eryk Kielak
Mikołaj Kopernik trafił na banknoty i monety. Okolicznościowe numizmaty są dostępne od czwartku 9 lutego w siedzibach Narodowego Banku Polskiego. Polacy od rana ustawiają się w kolejkach pod oddziałami NBP, żeby zdobyć kolekcjonerskie okazy.

W 2023 r. przypadają obchody 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Z tego powodu Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerskie monety oraz banknoty z wizerunkiem astronoma. W końcu był on także ekonomistą i autorem jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza, że gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy, zwanego prawem Kopernika-Greshama.  

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

NBP wypuścił monety z Mikołajem Kopernikiem 

9 lutego ruszyła sprzedaż okolicznościowych numizmatów z astronomem. Banknot o nominale 20 złotych został wyprodukowany na podłożu polimerowym. Do obiegu trafi 100 tysięcy sztuk. Ich początkowa cena to 160 złotych. Ma wymiary 150 mm x 77 mm i przedstawia portret Mikołaja Kopernika oraz stylizowane wizerunki kwadrantu i fragmentu układu heliocentrycznego. 

Oprócz banknotu wypuszczono także srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł. Została wybita ze srebra o próbie 999 i wadze 62,2 gramów. Dostępnych będzie 7 000 sztuk. "Na rewersie przedstawiono fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz element stylizowany wizerunek promieni słonecznych z centralnie umieszczonym bursztynem. Na awersie został umieszczony wizerunek Układu Słonecznego zaczerpnięty z dzieła Mikołaja Kopernika" - czytamy na stronie NBP.  

Więcej z kraju i ze świata przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Ogromne zainteresowanie monetami NBP 

Zainteresowanie tymi numizmatami, choć nie jest jeszcze ujęte w statystykach, jest bardzo duże. Lokalny portal epoznan.pl opisuje, że od rana pod siedzibą NBP ustawiła się ogromna kolejka chętnych do zakupu okolicznościowych monet i banknotów. Podobne kolejki są we Wrocławiu - opisuje wroclaw.pl. "Dziennik Polski" pisze z kolei o Krakowie i "szturmie na siedzibę NBP". 

Więcej o: