Jak sprawdzić kolejki do lekarza na NFZ? Ile trzeba czekać na wizytę? Gdzie do sanatorium?

Osoby, które chcą sprawdzić czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty na NFZ, mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki. Oprócz sprawdzenia długości kolejki, narzędzia dostępne online pozwalają monitorować skierowania NFZ na leczenie uzdrowiskowe oraz poznać liczbę wolnych miejsc na konkretnych oddziałach szpitalnych.

Dzięki dostępnym w internecie narzędziom pacjenci mogą uzyskać interesujące ich informacje na temat leczenia w ramach NFZ. Narzędzia te są proste w obsłudze i pozwalają szybko sprawdzić m.in. czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, czy też dostępność łóżek szpitalnych na wybranych przez użytkownika oddziałach w różnych regionach kraju.

Zobacz wideo "W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zlikwidowano 20 tys. łóżek szpitalnych i 250 zespołów ratownictwa medycznego"

Kolejki na NFZ. Dzięki wyszukiwarce można sprawdzić czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty

Jednym z użytecznych dla pacjentów narzędzi jest wyszukiwarka terminów leczenia, dostępna na stronie pacjent.gov.pl. To narzędzie korzysta z danych przekazywanych do NFZ przez ok. 14 tysięcy placówek medycznych z całej Polski, które świadczą usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyszukiwarka pozwala sprawdzić, gdzie i kiedy można uzyskać potrzebną pomoc lekarską, ile osób oczekuje na leczenie w wybranej placówce medycznej oraz dowiedzieć się, czy dana placówka oferuje udogodnienia dla pacjentów, takie jak np. winda, podjazd dla wózków, parking, łazienka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Terminy leczenia uzdrowiskowego na NFZ oraz systemy informacji o szpitalach

Osoby, które otrzymały skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, mogą skorzystać z przeglądarki dostępnej na stronie skierowania.nfz.gov.pl. W ten sposób można uzyskać szereg istotnych informacji dotyczących m.in. miejsca i terminu leczenia oraz daty, w której skierowanie wpłynęło do NFZ i jego aktualnego statusu. Przeglądarka pozwala również sprawdzić, na którym miejscu w kolejce do sanatorium się znajdujemy.

Przydatna może również okazać się baza danych nazywana systemem informacji o szpitalach. Pozwala ona sprawdzić liczbę wolnych miejsc na konkretnych specjalistycznych oddziałach szpitalnych w różnych regionach kraju. Ogólnodostępne dla internautów są na przykład informacje pochodzące z placówek medycznych w województwie śląskim oraz lubelskim

Więcej o: