"Sołtys plus" przyjęte przez Sejm. Dodatkowe 300 złotych jeszcze w tym roku

Sołtysi wkrótce mogą zacząć otrzymywać dodatek do emerytury. Sejm przyjął ustawę, która zakłada wypłatę 300 złotych dodatku dla samorządowców z sołectw. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez Senat, pierwsza wypłata "sołtys plus" nastąpi już w lipcu.

Specjalny program, nazwany przez media Sołtys plus, premier Mateusz Morawiecki ogłosił 11 marca, w Dniu Sołtysa. - Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami - zapowiedział podczas spotkania z mieszkańcami Jasła. Jest to odpowiedź na petycję, którą do Senatu złożyło Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego.  

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

"Sołtys plus" przyjęte przez Sejm

300 złotych do emerytury dostanie każdy sołtys, który pełnił funkcję przez dwie kadencje i co najmniej osiem lat bez przerwy. To efekt przyjęcia poprawki zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Projekt ustawy przewidywał bowiem co najmniej 10 lat pełnienia tej funkcji. Podczas prac parlamentarnych w sumie przyjęto kilkanaście poprawek do pierwotnego projektu ustawy. Zmiany zgłoszono m.in. w czasie debaty w Senacie. Ostatecznie posłowie w wieczornym bloku głosowań zdecydowali jednak, że poprą tylko jedną - właśnie tę - zmianę.  - Sołtysi poświęcają swój czas, zdolności, wysiłek na rzecz sąsiadów i na rzecz swojego otoczenia. Chcemy jako państwo wyciągnąć pomocną dłoń dla tych, którzy są najbardziej aktywni na terenie wsi. Jesteśmy im za to wdzięczni. Wiemy, ile dobrego robią dla mieszkańców - mówił premier.

Ustawa przewiduje, że 300-złotowe świadczenie będzie należało się sołtysom-emerytom. W przypadku kobiet po osiągnięciu 60. roku życia, a w przypadku mężczyzn - po skończeniu 65 lat. - To taka szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy często angażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty - mówił Morawiecki. Kwota świadczenia będzie podlegała corocznej waloryzacji. Pierwsza zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Wnioski o wypłatę świadczeń będzie przyjmował KRUS. Ustawa trafi teraz do Senatu i jeśli zostanie przyjęta, będzie obowiązywać od 1 lipca tego roku.

74. posiedzenie Sejmu IX kadencji, 12.04.2023 r. Bezpieczny Kredyt 2 proc. i konto mieszkaniowe przegłosowane w Sejmie

Ekspert wyliczył, ile na emeryturę sołtysa musieliby pracować inni

Dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na zlecenie serwisu Wyborcza.biz oszacował, jak długo musieliby pracować inni, by ZUS podniósł im emeryturę o całe 300 zł. Wyliczył też wartość prezentu - wyniesie ona ok. 69 tys. zł, bo tyle właśnie daje przemnożenie 300 zł przez 230 miesięcy, czyli średnią długość życia na emeryturze. Przykładowo asystenta na uczelni z pensją, która wynosi 3605 zł, odłoży na emeryturę niewiele ponad 700 zł miesięcznie. Aby mieć saldo w ZUS na poziomie 69 tys. zł, musi płacić składki ZUS prawie 8 lat. Jak podaje "Wprost" w budżecie przewidziano maksymalny limit wydatków na to świadczenie. Będzie to 74 mln zł w tym roku, 162 mln zł w 2024 roku, 233 mln zł w 2032 roku.  

Więcej o: