W kwietniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 32,2 i był o 3,4 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca - informuje Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 5,4 p. proc. i 3,7 p. proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 3,0 p. proc. dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 2,7 p. proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 1,9 p. proc. dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. W odniesieniu do kwietnia 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,0 p. proc.
GUS zadał też badanym pytania dodatkowe w związku z obecną sytuacją na terytorium Ukrainy. W kwietniu 2023 r. dla 23,9 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce (spadek o 4,3 p. proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca).
Spośród respondentów deklarujących wpływ obecnej sytuacji na terytorium Ukrainy na odpowiedzi dotyczące koniunktury konsumenckiej, 49,8 proc. określiło go jako umiarkowany, a 16,6 proc. jako znaczny. Dla 33,6 proc. respondentów obecna sytuacja nie mała żadnego wpływu na odpowiedzi. - czytamy w komunikacie GUS.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: