Sebastian Kulczyk walczy o wycofanie Ciechu z giełdy. Inwestorzy nie dali się skusić

Sebastian Kulczyk nie przekonał inwestorów do odsprzedania akcji Ciech SA. Chemiczny gigant jak na razie pozostanie więc na giełdzie. Nie oznacza to jednak, że miliarder nie zrealizuje swoich planów.

Spółka z grupy Kulczyk Investments, będąca większościowym akcjonariuszem Ciech S.A., nabyła w ramach wezwania 3.729.852 akcji chemicznej spółki, stanowiących 7,08 proc. kapitału zakładowego. Tym samym udział KI Chemistry w Ciech wzrósł z dotychczasowych 51,14 proc. do 58,22 proc - donosi WNP.pl. Zdaniem ekspertów powodem niskiego zainteresowania ofertą była niska cena akcji. KI początkowo zaproponował 49 zł za akcję, co spotkało się ze słabą odpowiedzią inwestorów. Podniesienie propozycji wykupu do ponad 54 zł też sytuacji nie zmieniło. 

Zobacz wideo Plan Tuska na pierwsze sto dni rządów? Rozliczenie. "Nie ma litości, będą musieli zapłacić!"

KI Chemistry w pierwszych tygodniach marca wystosowało wezwanie, chcąc kupić akcje Ciechu posiadane przez innych akcjonariuszy, by wycofać spółkę z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Miałoby to pomóc w podejmowaniu szybszych decyzji, lepiej dopasowanych do sytuacji rynkowej. Skupienie 7,08 proc. udziałów niewiele jednak w tej sytuacji zmieni. Dopiero przekroczenie progu 75 proc. akcji, np. po porozumieniu się z funduszami (głównie emerytalnymi), które zainwestowały w spółkę, pozwoliłoby podjąć skuteczną decyzję o wycofaniu spółki z rynku. 

Ciech to jedna z największych firm chemicznych, która jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, a także liderem polskiego rynku w produkcji pianek poliuretanowych. Posiada ona fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 000 pracowników na całym obszarze UE - informuje serwis. 

Sebastian Kulczyk wciąż może zrealizować swoje plany

Obecnie do KI Chimestry należy - jak wskazuje WNP - po rozliczeniu transakcji zakupu - ponad 58 proc. akcji Ciech. Sebastian Kulczyk, który stoi za chemicznym gigantem, po podniesieniu oferty wykupu do 54 zł stwierdził, że propozycja jest ostateczna, oraz, że "nie będzie kolejnego podwyższenia ceny w wezwaniu". Nie oznacza to jednak, że spółka nie osiągnie swojego celu. Jak wyjaśnia Interia, KI Chemistry zdecydowało o nabywaniu akcji Ciechu w wezwaniu pomimo nieziszczenia się warunków zastrzeżonych w treści wezwania.

KI Chemistry to spółka kontrolowana przez Kulczyk Investments, której właścicielem jest Sebastian Kulczyk. Zajmuje się produkcją i dystrybucją chemikaliów, a także prowadzi działalność w zakresie badań i rozwoju w tej dziedzinie. W ramach swojej działalności KI Chemistry jest również właścicielem akcji Ciechu, jednej z największych polskich firm chemicznych. 

Więcej o: