Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce? W niektórych miastach kosztują 4 tys. za metr

Ceny nieruchomości w największych polskich miastach wciąż rosną. Zdaniem analityków sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, a wręcz przeciwnie. Okazuje się jednak, że są mieszkania, które kosztują nawet 4 tys. zł za metr kwadratowy. Gdzie? Na Śląsku.

Kupując mieszkanie w Warszawie, za metr kwadratowy trzeba zapłacić niemal 15 tys. zł. W Krakowie i Wrocławiu nieco mniej, bo ok. 13 tys. zł - podaje portal Murator plus. Spośród największych polskich miast najtaniej jest w Łodzi - blisko 10 tys. zł. Są jednak miejscowości, gdzie nieruchomości są w jeszcze niższych cenach. Jeśli chodzi o rynek wtórny, dominuje Śląsk. Na rynku pierwotnym atrakcyjny okazuje się Zamość. 

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce? Rynek pierwotny i wtórny

Jak wynika z danych portalu otodom.pl, na które powołują się dziennikarze Business Insider, najtańszym miastem, jeśli chodzi o lokale z rynku wtórnego, jest Bytom. Średnia cena w marcu 2023 r. wyniosła tam 4 tys. zł za m kw. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, najtańszy okazuje się Zamość (średnio 4,3 tys. zł za m kw.). W przypadku nieruchomości na wynajem prym wiedzie Tarnobrzeg. Średnia cena ofertowa (niezależnie od metrażu) wynosi 1,1 tys. zł. Jednak łatwiej można znaleźć lokal w: Chełmie, Rudzie Śląskiej oraz Suwałkach (średnia cena wynosi 1,3 tys. zł za miesiąc).

Ludzie uciekają do większych miast

Marcin Drogomirecki, analityk portalu Morizon i Gratka wyjaśnił, że "tanio jest tam, gdzie mamy duży exodus ludności". - Ludzie wyjeżdżają na studia czy za pracą i mniejsze miasta kurczą się coraz bardziej - podkreślił. Przez brak popytu na nieruchomości, ceny pozostają na stałym, niskim poziomie. Jak zauważają dziennikarze Business Insider, w Bytomiu jeszcze pod koniec lat 80. XX w. mieszkało aż 240 tys. ludzi, a dziś - ok. 150 tys.

Takich miast jest jednak niewiele, jak ostrzega Anna Bieńko, dyrektorka Sprzedaży w Wawel Service, sytuacja szybko się nie zmieni. - Ceny w nowych projektach będą wyższe. To przede wszystkim wyższa cena gruntu, inne warunki energetyczne, wyższe płace dla ekipy budowlanej oraz nowe przepisy techniczne. Jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania od dawna i ma na oku jakąś inwestycję, warto poważnie rozważyć ten krok właśnie teraz - mówiła pod koniec marca.

Ceny mieszkań Warszawa. Na szczycie Śródmieście, Żoliborz, Wilanów

W lutym 2023 w Warszawie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania od dewelopera wynosiła 13 948 zł, na rynku wtórnym - 14 901 zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości w dzielnicach Mokotów, Praga-Południe i Wola - podaje portal Murator plus. Najdroższe mieszkania są w Śródmieściu (17 033 zł), na Żoliborzu (14 718) i Wilanowie (14 304 zł). Ceny na poziomie 9424 - 9952 zł/mkw są w dzielnicach Rembertów, Białołęka i Wawer.

Więcej o: