Nawet 5 tys. mandatu za grillowanie. Czy w lesie lub na balkonie możemy rozpalić grilla? Kilka faktów

Nawet 5 tys. złotych mandatu grozi za zorganizowanie grilla w niedozwolonym miejscu. Zanim więc zdecydujemy się na rozpalenie ognia, warto się dowiedzieć, gdzie możemy to robić, a gdzie musimy z tego zrezygnować.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni decydujemy się na zorganizowanie grilla na świeżym powietrzu. Okazuje się, że nie każde miejsce jest do tego odpowiednie. Czy możemy zorganizować grilla w parku, lesie lub na własnym balkonie?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Czy możemy rozpalić grilla w lesie lub w parku?

Według Ustawy o Lasach z 1991 roku na terenach leśnych, śródleśnych, a także w odległości 100 m od granicy z lasem nie możemy rozniecić ognia. Wyjątkiem są miejsca do tego przeznaczone - ten zapis reguluje (art. 30 pkt 3). Za wzniecania ognia, a tym samym organizowania ognisk lub grilla w niedozwolonym do tego miejscu, grozi kara od 20 złotych do 5 tys. złotych.

To samo dotyczy parków - możemy zorganizować grilla, jednak w miejscach, które są do tego przeznaczone. Jest to możliwe w Warszawie czy w Krakowie, natomiast nie ma takiej możliwości we Wrocławiu. Zatem przed organizacją grilla lub ogniska należy zapoznać się z regulaminem konkretnego parku.

Czy można zrobić grilla na balkonie?

W regulaminie wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni powinna być informacja dotycząca organizacji grilla na balkonie budynków wielorodzinnych. W Polsce nie ma ustawy, która reguluje ogólne zasady urządzenia grilla w takich miejscach. Jeśli zdecydujemy się na organizację grilla, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie posługiwać się grillem z wielkim, otwartym ogniem. Możemy wtedy skorzystać z grilla elektrycznego, aby uniknąć ryzyka pożaru.

Miejmy też na uwadze sąsiadów, którym może przeszkadzać intensywny dym czy zapachy, które mogą być dla nich uciążliwe. W takim przypadku za zakłócanie korzystania z własnej nieruchomości grozi nam mandat w wysokości 500 zł lub pouczenie (art. 144 Kodeksu cywilnego).

Więcej o: