Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony? Jaki status ma poprawnie złożona deklaracja?

To już ostatnia chwila na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok. Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony? Gdzie to zrobić? Przypominamy.

Okres rozliczeń PIT kończy się zazwyczaj 30 kwietnia, ale ponieważ w 2023 roku termin ten wypada w niedzielę, deklaracje można składać wyjątkowo do 2 maja. W jaki sposób podatnik może upewnić się, że złożony przez niego PIT został rozliczony? Jeśli przekazał deklarację w formie papierowej, może skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym telefonicznie lub mailowo, a jeśli złożył ją elektronicznie, może sprawdzić status dokumentu w e-Urzędzie Skarbowym.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Jaki status ma poprawnie złożona deklaracja PIT? Co oznaczają pozostałe kody?

Stan rozliczenia zeznania podatkowego za 2022 rok (jak i każdy poprzedni) jest dostępny w usłudze Twój e-PIT. Jak się tam dostać? Należy:

  1. Wejść na stronę urzadskarbowy.gov.pl.
  2. Zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel (skanowanie kodu QR) lub podając swoje dane podatkowe (PESEL lub NIP oraz kwotę przychodów).
  3. Wybrać panel z napisem Twój e-PIT.
  4. Na pasku po lewej stronie wybrać panel "Złożone dokumenty" oraz rok, którego dotyczy deklaracja.
  5. Jeśli wyświetli się napis "PIT poprawnie złożony (status 200)", to znaczy, że wszystko jest w porządku. PIT został rozliczony.

Pogrzeb - zdjęcie ilustracyjne Waloryzacja zasiłku pogrzebowego? "Kiełbasa wyborcza"

A co, jeśli przy deklaracji widnieje inny kod? To oznacza, że PIT został nieprawidłowo wypełniony lub podpisany. W takiej sytuacji trzeba poprawić błąd i przesłać zeznanie ponownie. Jeżeli widzisz u siebie:

  • status 401 - przynajmniej jedno z wymaganych pól w dokumencie nie zostało wypełnione;
  • status 411 - zeznanie z takim identyfikatorem podatkowym już istnieje w systemie, np. w sytuacji, kiedy podatnik wysłał tę samą deklarację pocztą i drogą elektroniczną;
  • status 412 - niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie, np. w wyniku opatrzenia deklaracji podpisem elektronicznym nieweryfikowalnym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu;
  • status 414 - błędne dane identyfikacyjne np. podanie nieprawidłowego numeru NIP, PESEL, wskazanie błędnej kwoty przychodu złożonej w deklaracji za rok poprzedni.
Więcej o: