Ile wyniosą raty po skorzystaniu z programu "Bezpieczny Kredyt 2 procent"? [KALKULATOR]

Rosnące ceny nieruchomości i drożejące kredyty to czynniki niesprzyjające kupnie mieszkania. W celu wsparcia osób, które chcą podjąć się takiej inwestycji, rząd wprowadził program "Bezpieczny Kredyt 2 procent". Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dopłat do kredytu mieszkaniowego. Kto może skorzystać z dofinansowania i jak obliczyć wysokość rat?

Program dopłat do kredytu mieszkaniowego ma umożliwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Obecnie jednak warunki nie sprzyjają takiej inwestycji z powodu rosnących cen nieruchomości. Osoby, które decydują się na kredyt, mogą zniechęcić się oprocentowaniem. Naprzeciw tym problemom ma wyjść program "Bezpieczny Kredyt 2 procent". Nie wszyscy jednak będą mogli z niego skorzystać.

Zobacz wideo Czy kredyt 0 proc. na zakup mieszkania to dobry pomysł? Pytamy posłankę Muchę

Kto będzie mógł skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego?

Kredyt jest dedykowany osobom do 45. roku życia, które nigdy nie posiadały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do nich. W przypadku małżeństwa lub rodziców dziecka, co najmniej jedna osoba będzie musiała spełnić warunek wieku.

Kredyt uzyskany przez jedną osobę maksymalnie będzie mógł wynieść 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców ta kwota może wynieść nawet 600 tys. zł. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć zarówno na nowe, jak i używane mieszkanie. Nie ustalono limitów cen za 1 m2 mieszkania.

"Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc." - czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak obliczyć wysokość raty kredytu po dopłacie z "Bezpiecznego Kredytu 2 proc."? [KALKULATOR]

W celu obliczenia tego, ile możemy zaoszczędzić, korzystając z dopłaty w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", może pomóc kalkulator na stronie internetowej omnicalculator.com. Po wpisaniu kwoty potrzebnej do inwestycji, terminu spłaty i wkładu własnego można dowiedzieć się między innymi, ile wyniesie oszczędność w ramach programu, całkowitą kwotę do spłaty oraz wysokość rat po ustaniu dopłat.

W okresie stosowania dopłat, czyli przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu, oprocentowanie kredytu wyniesie 2 procent powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe. Nie jest określona maksymalna prowizja lub marża w przypadku programu, jednakże w przepisach przewiduje się zakaz stosowania ich wyższych, od tych które obowiązują kredyty poza programem.

Bank oceniając zdolność kredytową w dniu udzielenia finansowania, musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu, który będzie znaczący dla wysokości raty po okresie wsparcia. Im krótszy będzie ten czas, tym większa część zostanie spłacona przez kredytobiorcę. W indywidualnych przypadkach będzie można wydłużyć spłatę kredytu o maksymalnie 5 lat, jeśli rata po przerwaniu dopłat zbyt obciąży finansowo osobę, która się na niego zdecyduje. Program został przeznaczony dla osób, które planują zakup mieszkania w celach indywidualnych, jeżeli lokal zostanie przeznaczony na wynajem, dopłaty wygasną.

Więcej o: