Bezrobocie w marcu lekko spadło. Ale są też złe informacje. Przedsiębiorcy mają obawy

Bezrobocie w marcu wyniosło 5,4 proc. - podaje GUS. To oznacza, że stopa bezrobocia delikatnie spadła względem lutego. "Przedsiębiorcy wciąż są pesymistyczni odnośnie do przyszłego zatrudnienia" - podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz wideo Jaki jest wpływ migrantów na rynek pracy?

Bezrobocie w marcu wyniosło 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w lutym - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec marca wyniosła 846,9 tys., wobec 864,8 tys. osób miesiąc wcześniej. Dane urzędu są zgodne ze wstępnym szacunkiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Bezrobocie w Polsce. Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia

Sergiej Druczyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że spadła liczba osób długotrwale bezrobotnych - w ubiegłym miesiącu było ich 413 tys., czyli o 17 proc. mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Dodał, że liczba zwolnień grupowych także jest niska - w marcu przeprowadziły je 152 zakłady - o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Ocenił, że sytuacja na naszym rynku pracy jest stabilna, a spowolnienie ma mały wpływ na zatrudnienie w sektorach mniej dotkniętych przez kryzys. Słabsze wyniki w pierwszych trzech kwartałach przyczynią się jednak do zmniejszenia nowych ofert pracy. Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku.

Spadek zwolnień grupowych. "Przedsiębiorcy wciąż są pesymistyczni odnośnie do przyszłego zatrudnienia"

"Spowolnienie gospodarcze ma mały wpływ na kondycję rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych jest na stabilnym poziomie - jest o 1 proc. niżej niż rok temu. Liczba zwolnień grupowych również pozostaje na zdecydowanie niższym poziomie niż rok temu" - ocenia PIE. Jak czytamy, w marcu powstało 97 tys. nowych ofert pracy - to o 31 proc. mniej niż rok temu. "Przedsiębiorcy wciąż są pesymistyczni odnośnie do przyszłego zatrudnienia" - czytamy.

Więcej o: