Nowelizacja Kodeksu pracy weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., a wraz z nią m.in. dyrektywa work-life balance, która ma na celu wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. Jak podaje Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, moc straciło dotychczasowe rozporządzenie w sprawie wniosków o udzielanie urlopów na dzieci. Pojawił się jednak mały problem.
Choć nowelizacja obowiązuje już 13 dni, na czas nie zostało przyjęte nowe rozporządzenie, które określiłoby treść wniosków składanych na nowych zasadach. - Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć. Przepisy wykonawcze powinny być przygotowane wcześniej i wchodzić w życie wraz ze zmianami ustawowymi - oceniła w rozmowie z dziennikarzami Business Insider Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich. Więcej na temat zmian w artykule:
Nowe rozporządzenie określi treść wniosków m.in. o:
Jak podaje Business Insider, wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części powinien zawierać:
Do wniosku należy dołączyć:
Urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski przysługują rodzicom biologicznym i innym osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem. Po nowelizacji urlop rodzicielski wynosi obecnie:
Rodzice dziecka, które posiada zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze:
Urlop rodzicielski powinien zostać wykorzystany nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Wymiar urlopu przysługuje łącznie obojgu uprawnionym - czytamy na stronie rządowej. Matka dziecka może skorzystać maksymalnie z 32 tygodni, a pozostałe dziewięć tygodni jest zarezerwowane dla ojca - niewykorzystane wolne przepadnie, urlopu tego nie można przenieść na drugiego rodzica.