Diesel poniżej 6 zł na niektórych stacjach, ale co dalej? Analitycy: Rośnie popyt na benzynę

Na niektórych stacjach w Polsce można już znaleźć olej napędowy w cenie nawet poniżej 5,90 zł za litr. W ostatnim czasie ceny paliw mocno spadły, a co będzie dalej? Analitycy BM Reflex oceniają, że wkrótce mogą one znowu wzrosnąć.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

"Cenybenzyny są obecnie najniższe od września 2022 r." - piszą analitycy firmy BM Reflex. W swoim najnowszym raporcie wskazują, że w tym tygodniu benzyna 95-oktanowa kosztuje 6,50 zł za litr (o 12 gr/l mniej niż tydzień wcześniej), a bezołowiowa 98 jest po 7,10 zł/l (-12 gr/l). Z kolei za olej napędowy zapłacimy 6,17 zł/l (spadek o 16 gr/l), a za autogaz - 3,00 zł/l (mniej o 3 gr/l).

Ceny paliw. Diesel, benzyna i autogaz coraz tańsze

"Obserwujemy duże różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych rodzajów paliw, sięgające nawet 50 groszy na litrze" - czytamy w raporcie. Analitycy dodają, że najniższe ceny oleju napędowego na nielicznych stacjach w Polsce spadły już w okolice 5,87 zł/l, a benzyny PB95 i autogazu odpowiednio do poziomu 6,20 i 2,70 zł za litr.

"Za nami kolejny już tydzień spadku cen detalicznych, ale najprawdopodobniej ostatni z tak dużymi obniżkami. Początek drugiej połowy maja, ze względu na wyhamowanie obniżek na rynku hurtowym, upłynie pod znakiem większej stabilizacji cen na stacjach. Wciąż jednak będziemy spotykać stacje z niższymi niż w tym tygodniu cenami paliw na stacjach" - podaje BM Reflex.

Ceny paliw znów wzrosną? "Weszliśmy w okres rosnącego sezonowo popytu na benzyny"

Zdaniem analityków ceny paliw wkrótce znów mogą zacząć rosnąć. "Weszliśmy w okres rosnącego sezonowo popytu na benzyny, stąd duże prawdopodobieństwo, że ich ceny w kolejnych tygodniach będą rosły. Mimo prognozowanego wzrostu cen, mało prawdopodobne, że zostanie pobity ubiegłoroczny rekord na poziomie 7,97 zł/l. Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego, większych wahań możemy się spodziewać na koniec lata" - wskazują.

Więcej o: