Ceny paliw wciąż spadają, koniec "neverending story". Analitycy: Diesel przełamie barierę 6 zł

Dalszym spadkom cen paliw sprzyja silny złoty wobec dolara. Analitycy firmy BM Reflex prognozują, że już w najbliższych dniach na niektórych stacjach diesel może przełamać barierę 6 zł za litr.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

"W tym tygodniu ponownie największa przecena dotyczy oleju napędowego, który potaniał o 15 groszy i jego litr kosztuje przeciętnie 6,21 zł. Zauważalnie tańsza - o 10 groszy - jest także benzyna 95-oktanowa, oferowana w sprzedaży detalicznej po 6,54 zł/l" - podaje serwis e-petrol.pl. Analitycy wskazują również, że podrożało jedynie LPG, którego średnia ogólnopolska cena wzrosła o dwa grosze do 3,04 zł za litr.

Gdzie w Polsce najtaniej? [CENY PALIW]

Z analizy przeprowadzonej przez serwis wynika, że na paliwowej mapie Polski wyróżnia się województwo podlaskie - to właśnie tam najmniej płaci się za tankowanie benzyny i diesla. Cena tych paliw wynosi odpowiednio 6,48 i 6,16 zł za litr. Identyczna cena PB95 dotyczy Opolszczyzny, zaś w województwie świętokrzyskim znajdziemy najtańszy autogaz z ceną 2,89 zł/l. "Na Dolnym Śląsku najwięcej zaś kosztuje zakup litra benzyny i tej samej ilości LPG - 6,59 i 3,16 zł. Olej napędowy jest najdroższy w województwie zachodniopomorskim, gdzie za jego litr płaci się 6,31 zł" - podaje e-petrol.pl.

Analitycy mają dobre wieści. "W najbliższych dniach prognozowane jest przełamanie bariery 6 zł za litr diesla"

Z kolei eksperci z firmy BM Reflex zauważają, że ceny paliw spadają już od trzech tygodni. Co się dzieje? - Mocniejszy złoty wobec dolara i spadki cen potęgowały skalę obniżek na rynku krajowym - wyjaśnia Urszula Cieślak, analityczka rynku paliw w BM Reflex, cytowana przez radioszczecin.pl. Dodała, że na spadku cen najbardziej skorzystali użytkownicy samochodów z silnikiem diesla. - Od początku lutego na stacjach jest tańszy o prawie 1,5 zł na litrze. Jeśli chodzi o olej napędowy, ta różnica jest bardzo znacząca na korzyść posiadaczy diesli - podkreśliła. Kolejna dobra informacja jest taka, że analitycy prognozują dalszy spadek cen paliw. "Na niektórych stacjach w najbliższych dniach prognozowane jest nawet przełamanie bariery 6 zł za litr diesla" - pisze radioszczecin.pl.

Więcej o: