HIMARS-y w Polsce już od poniedziałku. Błaszczak: Będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że pierwsze HIMARS-y trafią do Polski w poniedziałek. Szef MON wystąpił na konwencji programowej PiS, podczas której mówił, że niedługo Polska będzie miała "najsilniejszą armię lądową w Europie".
Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Drugi dzień konwencji programowej PiS rozpoczął się od wystąpienia ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON mówił głównie jednak nie o programie partii, a o osiągnięciach władzy z ostatnich lat. Spora część wystąpienia dotyczyła uzbrojenia polskiego wojska. Błaszczak zapowiedział, że w ciągu dwóch lat, Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Polsce. 

HIMARS-y od poniedziałku w Polsce

- Jutro pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce - powiedział w niedzielę 14 maja Mariusz Błaszczak. W 2019 roku Polska zakupiła od USA 20 HIMARSÓW. W tym roku strona amerykańska zgodziła się na sprzedaż kolejnych ok. 500 wyrzutni. Kilkanaście dni przed dobiciem targu w tej sprawie Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce również 18 wyrzutni HIMARS, 45 rakiet ATACMS, ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków, a także części zapasowych i rakiet szkoleniowych. Wartość tego pakietu to około 10 mld dol. Ponadto w kwietniu Błaszczak mówił też o chęci utworzenia w Polsce "HIMARS Academy, w której będą odbywać się szkolenia z użycia tego systemu artylerii". Szef MON przypomniał również o tym, że w przyszłym roku na wyposażenie polskiej armii trafią samoloty F-35. Wspomniał też o zamówieniu z 2021 roku na 250 czołgów Abrams. 

Ponadto Mariusz Błaszczak mówił o bardzo dobrej polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i że w naszym kraju służy wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, między innymi pułkownik Andrew Adamczyk z Gwardii Narodowej stanu Illinois. Szef MON powiedział, że spotkał pułkownika Adamczyka podczas swojej niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że dowódcą Piątego Korpusu USA jest generał John Kolaszewski.

Konwencja programowa PiS w Warszawie

Konwencja w Warszawie odbywa się ona pod hasłem "Ul Programowy Prawa i Sprawiedliwości". W niedzielę dyskusja będzie toczyć w ramach czterech paneli tematycznych. Są to "Bezpieczna Polska", "Bezpieczeństwo energetyczne", "Zdrowie Polaków" oraz "Suwerenna Polska w Zjednoczonej Europie". Podobnie jak w sobotę, w debatach wezmą udział ministrowie, parlamentarzyści i zaproszeni eksperci. Liderami paneli będą minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Adam Niedzielski i europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Konwencję zakończy przemówienie Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o: