800 plus "nie dla bogatych"? Rzecznik rządu komentuje kryterium dochodowe do świadczenia

Świadczenie 800 plus wywołuje wiele dyskusji. Pojawiły się głosy, mówiące o słuszności wprowadzenia kryterium dochodowego dla osób pobierających pieniądze. Rzecznik rządu rozwiał w tej sprawie wątpliwości.

Zarówno waloryzacja 500 plus do 800 plus, jak i zasady przyznawania świadczenia, wzbudzają dyskusję wśród polityków. Pojawiają się pomysły na zmiany i odpowiedzi na wątpliwości. Jedną z propozycji stały się warunki, które ograniczałyby liczbę osób pobierających świadczenie. Czynnikiem wykluczającym miałby w takiej sytuacji być wysoki dochód.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Czy będzie kryterium dochodowe przy świadczeniu 800 plus? Rzecznik rządu odpowiedział

Rzecznik rządu został zapytany na poniedziałkowej konferencji przez dziennikarza PAP czy zostanie postawiony warunek kryterium dochodowego, aby uzyskać świadczenie 800 plus. Piotr Müller odpowiedział, że rząd nie rozważa takich rozwiązań. Jedyną zmianą, jaka nastąpi w programie, ma być podwyższenie świadczenia z 500 do 800 plus.

- Nie planujemy wprowadzania kryterium dochodowego. W propozycji skierowanej do konsultacji społecznych takiego zapisu nie będzie. Chodzi po prostu o podwyższenie kwoty świadczenia, która w tej chwili obowiązuje - oznajmił Piotr Müller.

Dodatkowe pieniądze dla każdego? Wielu nie zgadza się z tym pomysłem

W ostatnim czasie pojawiały się głosy o wprowadzeniu warunków, które musiałaby spełniać osoba pobierająca świadczenie. Lider klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Radiem Plus oznajmił, że jego zdaniem powinien zostać ustalony limit dochodu, po którego przekroczeniu nie będzie możliwe pobieranie świadczenia 500 plus. "Chciałbym usiąść z kimś z Platformy, z PiS i porozmawiać o tym, ile ktoś powinien zarabiać, żeby nie dostawać 500 plus. Potrzebna jest rozmowa, a nie po prostu dajemy i mówimy: jest fajnie. Dużo zarabiający ludzie 500 plus nie powinni dostawać" - powiedział Gawkowski w rozmowie z Radiem Plus.

Podobny pogląd ma prof. Andrzej Zybertowicz, który odniósł się do finansów osób, mogących skorzystać ze zwaloryzowanego świadczenia. Jak poinformował profesor, jego zdaniem osoby, które są zamożne, nie powinny otrzymywać takiego dodatku, ponieważ waloryzacja należy się osobom, które wykazują minimalną przedsiębiorczość. W sprawie zabrał głos również Szymon Hołownia, który oznajmił, że państwo powinno pomagać tym, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy. Polityk podkreślił, że ta pomoc powinna być mądra i nieskierowana do wszystkich po równo, tylko do tych, którzy zrobią z tych pieniędzy użytek. O szczegółach informowaliśmy w artykule wyżej.

Więcej o: