Polacy wybrali. Oto najlepsza obietnica wyborcza. 800 plus i 14. emerytura w tyle [SONDAŻ]

PiS i opozycja bombardują Polaków obietnicami wyborczymi, ale nie wszystkie cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Poparcie dla 800 plus wynosi ok. 53 proc. (wypada gorzej niż "babciowe" Tuska), a pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków poparło prawie 70 proc. A czego Polacy chcą najbardziej?
Zobacz wideo 800 plus, alert RCB, parodiowanie Szydło i bucząca publiczność. Skrót spotkania Tuska i Trzaskowskiego

Badanie przeprowadzone w dniach 19-21 maja na próbie 1000 osób pokazuje obecne oczekiwania Polaków wobec polityków partii rządzącej i opozycji. Okazuje się, że świadczenie 800 plus czy 14. emerytura wcale nie cieszą się największym poparciem.

Lokal wyborczy (zdjęcie ilustracyjne) "Rekordowo drogie" wybory. PiS ma zyskać kilkaset tysięcy głosów

800 plus? 14. emerytura? Polacy wybrali najlepsze obietnice wyborcze [SONDAŻ]

Aż 71,8 proc. respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem renty wdowiej, czyli dodatkowego świadczenia dla osób, których małżonek zmarł. Na drugim miejscu znalazł się pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów po 65. roku życia z poparciem na poziomie 69,8 proc. Z kolei 67 proc. Polaków chce podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych - wynika z badania sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

$Konwencja programowa PiS w Warszawie Pieniądze na 800 plus się znajdą, pytanie czyim kosztem

"Babciowe" Donalda Tuska ma większe poparcie, niż 800 plus

Okazuje się, że poparcie dla wprowadzenia 800 plus, czyli podwyższenia obecnego świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł, wyraża zaledwie 53,1 proc. Większym powodzeniem wśród wyborców cieszy się natomiast "babciowe", które zapowiadał lider PO Donald Tusk (61 proc.), a dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców oczekuje 59,5 proc. badanych. Partia PiS obiecywała również m.in. darmowe autostrady, ale ta obietnica wyborcza, biorąc pod uwagę, że nie została nawet wymieniona w sondażu, najwyraźniej nie zyskała dużego poparcia wśród Polaków.

Więcej o: