Wyjazd do sanatorium to okazja do odpoczynku, poprawienia zdrowia i spędzenia czasu na rekreacji wśród korzystnych warunków naturalnych. Wypoczynek w ramach współfinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje osobom, które ze względu na swój stan zdrowia go potrzebują. Jednak zanim to nastąpi, trzeba zaczekać w kolejce. Czas oczekiwania jest zależny od wielu czynników.
Jak informuje gazetasenior.pl na długość kolejki i czas oczekiwania wpływają czynniki takie jak liczba pacjentów, którzy oczekują w kolejce w konkretnym województwie. Ponadto istotna jest ilość miejsc w uzdrowiskach, którymi dysponuje oddział wojewódzki NFZ. Osoby, których stan wymaga pilnej rekonwalescencji, mogą wyjechać do sanatorium szybciej. Kolejkę mogą skrócić również rezygnacje z wyznaczonych terminów turnusów. Pacjenci muszą czekać w oddziale NFZ w:
Jak informowaliśmy w artykule wyżej, leczenie uzdrowiskowe dzieli się na dwa rodzaje: pobyt w szpitalu uzdrowiskowym oraz w sanatorium uzdrowiskowym. Leczenie w szpitalu jest bezpłatne, pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny. W celu bezpłatnego skorzystania z pobytu w uzdrowisku należy uzyskać skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Na jego podstawie można kontynuować powrót do zdrowia za pomocą dodatkowych metod. Zabiegi uzdrowiskowe przyczyniają się do szybszej rekonwalescencji pacjenta. Darmowy pobyt w sanatorium przysługuje:
Pobyt w sanatorium trwa zazwyczaj 21 dni. Kuracjusz, korzystający z turnusów współfinansowanych przez NFZ musi opłacić z własnej kieszeni przejazd na leczenie uzdrowiskowe i drogę powrotną. Pacjent ponosi także koszty ewentualnego opiekuna, częściowo wyżywienie i zakwaterowanie oraz dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne i przyrodolecznicze, które chce otrzymać we własnym zakresie poza planem leczenia. Przewidziane są również opłaty dodatkowe, które obowiązują w miejscu położenia sanatorium.