Nadpłata składki zdrowotnej. ZUS wydłuża termin, w którym można składać wnioski o zwrot pieniędzy

Urzędnicy planowali, że termin składania wniosków o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne minie 1 czerwca. ZUS poinformował jednak, że przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o należne im pieniądze dłużej. Decyzję podjęto w związku z licznymi prośbami, jakie płatnicy kierowali w tej sprawie do ZUS-u.

Początkowo termin złożenia w ZUS-ie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej mijał 1 czerwca. Ministerstwo Zdrowia dokonało jednak szczegółowej interpretacji przepisów regulujących tę kwestię, o czym pisze "Rzeczpospolita". Przystano tym samym na prośby kierowane do ZUS-u przez przedsiębiorców i ustalono nowe zasady ubiegania się o pieniądze należne płatnikom.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 158 [zawiera autopromocję]

ZUS wydłuża termin, w którym można składać wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy opłacili składkę za 2022 rok w kwocie wyższej niż ustalona. Prezeska ZUS-u Gertruda Uścińska przekazała, że Ministerstwo Zdrowia pozwoliło na wydłużenie o kilka dni terminu, w jakim osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą składać wniosek o zwrot nadpłaty.

Poinformowano, że ZUS będzie przyjmował wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 5 czerwca. Płatnicy, którym przysługuje zwrot z ZUS, otrzymają należne im pieniądze najpóźniej 3 sierpnia.

Nadpłata składki zdrowotnej 2023. ZUS wyjaśnia, w jaki sposób można ubiegać się o zwrot

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opisano, w jaki sposób należy ubiegać się o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. "Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku Dokumenty i wiadomości, sekcja Dokumenty robocze" - czytamy na stronie ZUS-u.

Jeżeli na koncie płatnika uprawnionego do otrzymania zwrotu nadpłaty nie ma takiego wniosku, przedsiębiorca może utworzyć go samodzielnie, "wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji Dokumenty robocze". ZUS zwraca też uwagę, że przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy numer rachunku, na który mają trafić pieniądze, jest odpowiedni.

Więcej o: